Rynek w Sanoku


Rynek w Sanoku to urokliwy kwadratowy plac, położony w malowniczej dzielnicy Śródmieście miasta Sanoka. Ta historyczna przestrzeń, z bogatą tradycją, przyciąga mieszkańców oraz turystów, oferując im możliwość odkrywania lokalnych atrakcji oraz poznawania kultury regionu.

Warto zwrócić uwagę na architekturę otaczających budynków oraz atmosferę, która sprawia, że rynek jest centralnym punktem życia społecznego miasta.

Historia

Rynek w Sanoku jest miejscem o bogatej historii, które przypomina o wielu wydarzeniach i przemianach, jakie miały miejsce na przestrzeni wieków. Został on zaplanowany przez władze austriackie w 1786 roku, jako efekt przebudowy miasta. Warto jednak zauważyć, że pierwotny zarys zabudowy rynku sięga II połowy XIV wieku, z czasem lokacji miasta w 1339 roku. Wówczas książe Jerzy nadał przywilej lokacyjny, który nakazywał wzniesienie ratusza oraz kramów kupieckich. Królewski potwierdzenie tego dokumentu miało miejsce w 1366 roku.

W późnym średniowieczu rynek sanocki miał wymiary 20 na 20 prętów, co odpowiada około 81 x 81 metrów. Przez długi czas pełnił on funkcje zarówno gospodarcze, jak i wojskowe. Co środę oraz piątek odbywały się na nim targi, a także coroczne jarmarki, które przyciągały wielu kupców i mieszkańców. W XVIII wieku wzdłuż rynku zaczęły powstawać kamienice, często letnie, traktowane jako karczmy i domy zajezdne, których właścicielami byli przede wszystkim Żydzi.

W 1895 roku na terenie rynku wykopano studnię, która stała się znacznie głębsza – z 28 metrów powiększono ją do 52 metrów, co sprawiło, że dno studni znajdowało się poniżej poziomu rzeki San, przepływającej pod zamkiem. Do lipca studnia osiągnęła już głębokość 58 metrów.

W XIX wieku rynek zyskał miano Placu Misjonalnego. W okresie II wojny światowej, podczas 1939-1944, przekształcono go w Ringplatz oraz Adolf Hitler Platz. Po zakończeniu wojny, w okresie PRL, miejsce to nosiło nazwę Plac Rewolucji Październikowej. Znajdował się tam również dworzec autobusowy PKS, który przeniesiono w 1967 roku w okolice dworca kolejowego Sanok. Przystanki MKS także zostały przeniesione na Plac Pokoju z powodu remontu placu.

W 1973 roku na rynku zainstalowano fontannę z kolorowym podświetleniem, wykonaną w czynie społecznym. Pod numerem 24 w okresie PRL funkcjonował Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku „Wierchy” do 1989 roku. Z kolei 27 kwietnia 1986 roku, rynek był gospodarzem Turnieju Miast, gdzie Sanok zmierzył się z Bolesławcem, kończąc mecz wynikiem 2:4.

W grudniu 1989 roku, na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej w Sanoku, Plac Rewolucji Październikowej zmienił nazwę na Rynek. Wyróżnia się on spośród innych placów, nazywany „Dużym Rynkiem w Sanoku” w odróżnieniu od „Małego Rynku”, tj. Placu św. Michała.

Aktualnie każdy z boków rynku ma długość 100 metrów, a plan zabudowy charakteryzuje się tradycyjnym średniowiecznym układem. Powstał on na zasadzie prostokątnego placu, wkomponowując ratusz oraz kościół, sytuowany przy ulicy prowadzącej z narożnika rynku. Lustracja z 1765 roku mówi, że ratusz był drewniany i miał dwie kondygnacje, zbudowany w 1756 roku po pożarze. Niestety, spłonął w 1782 roku, a jego zarys został zamieszczony na bruku po rewitalizacji. W grudniu 2004 roku, w ramach projektu rewitalizacji, zwyciężyła firma Neoinwest z Kielc.

Elementy zabudowy rynku obejmują między innymi kościół OO. Franciszkanów, sprowadzony przez księcia Władysława Opolczyka w 1377 roku. Znajduje się on na południowo-wschodniej pierzei rynku, a jego obecny kształt pochodzi z 1886 roku. W wschodniej pierzei można zobaczyć eklektyczny ratusz miejski przy ul. Rynek 16, którego budowa rozpoczęła się na przełomie XIX i XX wieku, a jego fasadę jednorodną zaprojektował Władysław Beksiński.

Kompleks ratuszowy otaczają dodatkowe kamienice, w tym kamienica przy ul. Rynek 14 i kamienica przy ul. Rynek 18. Zachodnią pierzeję zajmuje dawna siedziba rady powiatowej z 1870 roku, która obecnie pełni rolę urzędu miejskiego oraz burmistrza Sanoka. Ten obiekt został połączony z nowym budynkiem, wybudowanym w latach 1965-1967, w którym obecnie mieści się starostwo powiatowe. Na północnej pierzei rynku znajduje się budynek Archiwum Państwowego, które do 1939 roku mieściło synagogę Klaus Sadogóra.

W latach 1969-1971 przebudowa placu rynku została przeprowadzona przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Zarząd nad Rynkiem od 1998 roku sprawuje miasto Sanok. W 1993 roku opracowano projekt nowego zagospodarowania, w celu wprowadzenia amfiteatru, co jednak nie doczekało się realizacji.

Na rynku znajdują się także ulice, które prowadzą do sąsiednich atrakcji. Z południowo-wschodniego narożnika rynku wychodzą ulice Franciszkańska oraz Schody Franciszkańskie, natomiast z południowo-zachodniego narożnika można podążać ulicą Jana Grodka, przy której jest sanocka fara. Ulica 3 Maja prowadzi w stronę północno-wschodnią, gdzie znajduje się ulica Zamkowa, kierująca do zamku królewskiego oraz Schodów Balowskich. Również z północno-zachodniego narożnika prowadzi ulica Cerkiewna, kierująca do katedry prawosławnej i Łaziennej. Północno-wschodnia strona rynku graniczy z placem św. Jana.

Wszystkie te zmiany i plany na przyszłość od 2001 roku dotyczą również wymagań remontowych i przebudowy rynku. W 2005 roku przeprowadzono projekt „Rewitalizacja Rynku i Placu Św. Jana”, który obejmował przebudowę, remont elewacji oraz modernizację sieci infrastruktury, w tym instalację oświetlenia. Sam proces przebudowy rozpoczął się w styczniu 2007 roku.

Rynek wciąż pełni funkcje lokalne i okazjonalne. 8 grudnia 2007 roku, po długiej nieobecności, odbyła się na rynku przysięga 210 żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, co potwierdziło, że jest to miejsce żywej historii i lokalnych tradycji.

Obiekty zabytkowe i zabudowa

W obrębie Rynku oraz wzdłuż ulicy Rynek można znaleźć wiele cennych obiektów zabytkowych. Dzięki wysiłkom oddziału PTTK w Sanoku, które powołało Komisję Opieki nad Zabytkami, w 1978 roku na fasadzie jednej z kamienic (numer 20) zamontowano tablicę, która informuje o jej zabytkowym statusie.

W 1972 roku domy oznaczone ówczesnymi numerami 9, 8, 10, 11, 12, 15, 17, 20, 22 oraz 23 zostały wpisane do aktualizowanego spisu rejestru zabytków w Sanoku. Z kolei w 2015 roku, do gminnego rejestru zabytków miasta Sanoka dodano budynki przy numerach: 1, 5, 7, 9, 10 (kamienica), 10 (synagoga), 11, 12, 14, 16, 18, 20, 21, 22 oraz 23 na ulicy Rynek.

W skład zabytków wpisanych do wykazu prowadzonych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wchodzą:

  • Ratusz przy ul. Rynek 1,
  • Kamienica przy ul. Rynek 7. W minionych latach, w okresie PRL, w budynku tym mieściła się kasa PKS, a od 1972 roku swoją siedzibę miało koło Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Sanoku, z sąsiednim pomieszczeniem zajmowanym przez warsztat Spółdzielni Inwalidów „Spójnia”. Obecnie obiekt jest siedzibą Straży Miejskiej w Sanoku,
  • Mała Synagoga (adres: Rynek 10),
  • Kamienica oznaczona numerem 11. W latach 1978–1986 znajdowała się w niej galeria sztuki prowadzona przez Leona Chrapkę,
  • Kamienica przy ul. Rynek 12. Do 1916 roku na piętrze mieszkał lekarz Maurycy Drewiński, który na parterze miał gabinet lekarski. Po jego śmierci, w budynku działał zakład fotograficzny, obecnie znana jest jako Karczma. Jadło Karpackie,
  • Kamienica przy ul. Rynek 14,
  • Budynek pod numerem 15. Położony obok ratusza, aktualnie mieści Regionalną Izbę Gospodarczą. W 2000 roku, w lokalu udostępnionym przez Stowarzyszenie Inicjowania Przedsiębiorczości, powstało Archiwum Ziemi Sanockiej,
  • Ratusz przy ul. Rynek 16,
  • Kamienica przy ul. Rynek 18,
  • Kamienica przy ul. Rynek 20. W budynku tym w 1923 roku powstało Miejskie Prywatne Seminarium Nauczycielskie Żeńskie w Sanoku, które później przekształciło się w kawiarenkę oraz świetlicę dla dzieci. Działały także NZOZ Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej od 1999 roku oraz księgarnia przylegająca do kościoła franciszkanów. 4 czerwca 2014 roku na fasadzie odsłonięto tablicę poświęconą trzem żołnierzom NSZ straconym w egzekucjach 24 maja i 4 czerwca 1946. Byli to Władysław Kudlik, Władysław Skwarc oraz Henryk Książek,
  • Kamienica przy ul. Rynek 22, w której w przeszłości mieścił się żydowski sklep „Konsum”. W budynku znajduje się także jedna z najstarszych bram w obrębie Rynku,
  • Kościół franciszkanów (wejście od rynku, formalnie adres: ul. Franciszkańska 7).

Pod numerem 15 do 1914 roku mieściła się pracownia oraz skład obuwia. W pewnym okresie PRL, przy Placu Rewolucji Październikowej 12, funkcjonował Zespół Adwokacki nr 1 w Sanoku, współpracujący z Izbą Adwokacką w Rzeszowie. Na zakończenie, do gminnej ewidencji zabytków zostały dodane budynki przy ulicy Rynek o numerach: 1, 5, 7, 9, 10, 11, 12.

Pomniki i upamiętnienia

W sercu Sanoka, przed kamienicą przy ul. Rynek 14, usytuowane są dwie stylowe ławeczki, które upamiętniają wybitnych literatów związanych z tym miastem.

Na pierwszej z ławeczek znajduje się tabliczka poświęcona Kalmanowi Segalowi (1917-1980). To ważne miejsca, bo zostały odsłonięte w październiku 2007 roku, kiedy to w mieście wspominano o nim z szacunkiem.

Kolejna ławeczka nosi nazwisko Mariana Pankowskiego (1919-2011). Jej odsłonięcie miało miejsce 9 listopada 2011 roku, w dniu 90. rocznicy urodzin tego wybitnego pisarza. Uroczystości zaszczyciła obecnością jego bratowa, Jadwiga.

Nieopodal znajduje się także ławeczka upamiętniająca Janusza Szubera (1947-2020), który mieszkał w tejże kamienicy. Ustanowienie tego skromnego pomnika miało miejsce pod koniec 2020 roku, co świadczy o pamięci mieszkańców o ich lokalnych twórcach.

Na rynku przed wspomnianą kamienicą można także zobaczyć pomnik Zdzisława Beksińskiego (1929–2005), znakomitego artysty malarza i rodowitego sanoczanina. Rzeźba, stworzona przez Adama Przybysza, została odsłonięta 19 maja 2012 roku, solidnie wpisując się w krajobraz sanockiego rynku.

Wydarzenia

Historia Sanoka jest bogata w wydarzenia, które wpływały na życie społeczności. Wiosną 1946 roku miały miejsce tragiczne epizody, kiedy to miasto stało się miejscem publicznych egzekucji na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. W szczególności 4 czerwca 1946 roku, w południowo-zachodniej pierzei rynku, odbyła się egzekucja, podczas której powieszono chor. Henryka Książka.

Przechodząc do współczesności, od kwietnia 2008 roku w obrębie rynku działa pierwszy w Sanoku bezpłatny bezprzewodowy internet. Historyczny hotspot został zainstalowany na szczycie ratusza miejskiego, co stanowi krok w kierunku nowoczesności. Aby móc skorzystać z tej innowacji, użytkownicy muszą posiadać komputer z kartą WiFi, co umożliwia dostęp do internetowych zasobów mieszkańcom oraz turystom.

Odniesienia w sztuce i kulturze

– W pobliżu ratusza oraz kościoła Franciszkanów znajduje się żydowska kamienica, która kiedyś była siedzibą oddziału Banku Wiedeńskiego oraz Banku Krakowskiego. Ważnym wydarzeniem w tym miejscu była stacjonacja sztabu Żelaznej Brygady, do której należał batalion 91. pułku piechoty z Czeskich Budziejowic. Warto zaznaczyć, że podczas swojego pobytu w Sanoku, swoją służbę pełnił tu Józef Szwejk.

Kalman Segal jest autorem znanych dzieł literackich, takich jak Nad dziwną rzeką Sambation (1957), Dolina zielonej pszenicy (1964), Śmierć archiwariusza (1967) oraz Miłość o zmierzchu (1962).

Przypisy

  1. Tabliczka poświęcona poecie. Ławeczka Janusza Szubera. „Tygodnik Sanocki”. Nr 51 (1506), s. 2, 18.12.2020 r.
  2. Krzysztof Prajzner. Pamiątkowa tablica znów na fasadzie budynku. „Tygodnik Sanocki”. Nr 12 (1315), s. 4, 24.03.2017 r.
  3. Informacje kontaktowe. karczmasanok.pl. [dostęp 21.12.2017 r.]
  4. Kontakt. rigsanok.pl. [dostęp 25.12.2017 r.]
  5. Franciszek Oberc. Okupacyjna administracja Sanoka 1939–1944. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”. Nr 8: Samorząd Gminy Miasta Sanoka 1867–1990, s. 97, Sanok: 2008. Fundacja „Archiwum Ziemi Sanockiej”. ISSN 1731-870X.
  6. Waldemar Och. Kalendarium sanockie 2005-2010. „Rocznik Sanocki”. Tom X, s. 271, 2011. ISSN 0557-2096.
  7. Waldemar Och, Kalendarium sanockie 2005-2010, Rocznik Sanocki, Tom X, Rok 2011, Sanok 2011, s 267.
  8. Agata Skowrońska-Wydrzyńska, Maciej Skowroński: Sanok. Zabytkowa architektura miasta. Sanok: San, 2004, s. 1. ISBN 83-919725-2-6.
  9. Andrzej Romaniak: Sanok. Fotografie archiwalne – Tom I. Sanok: Muzeum Historyczne w Sanoku, 2009, s. 248, 252. ISBN 978-83-60380-26-0.
  10. Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, s. 374
  11. Nowe nazwy sanockich ulic. „Gazeta Sanocka – Autosan”. Nr 32 (503), s. 1, 20-30.11.1989 r.
  12. Ulice zmieniają patronów. „Nowiny”. Nr 2, s. 5, 02.01.1990 r.
  13. Z deptakiem i fontanną. „Tygodnik Sanocki”. Nr 27 (504), s. 2, 06.07.2001 r.
  14. Co dalej z koncepcją zagospodarowania rynku?. „Tygodnik Sanocki”. Nr 6 (89), s. 8, 14.05.1993 r.
  15. Jolanta Ziobro. Chłopcy, pamiętamy.... „Tygodnik Sanocki”. Nr 22 (1171), s. 9, 30.05.2014 r.
  16. Jolanta Ziobro. Sanok pokłonił się Niezłomnym. „Tygodnik Sanocki”. Nr 23 (1172), s. 4, 06.06.2014 r.
  17. Władysław Stachowicz. Miejska Rada Narodowa w Sanoku 1950-1990. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”. Nr 8: Samorząd Gminy Miasta Sanoka 1867–1990, s. 310, Sanok: 2008. Fundacja „Archiwum Ziemi Sanockiej”. ISSN 1731-870X.
  18. Dom rodzinny. Dzieciństwo i lata szkolne. W: Czesława Kurasz: Niczego nie żałuję. Wspomnienia. Sanok: Oficyna Wydawnicza Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku, 2015, s. 28. ISBN 978-83-61043-23-2.
  19. Turniej... turniej... i po turnieju. „Gazeta Sanocka – Autosan”. Nr 14 (377), s. 1-2, 10-20.05.1986 r.
  20. Augustyn Ciulik. W 20 rocznicę krwawej demonstracji w Sanoku. „Nowiny Rzeszowskie”. Nr 66, s. 3, 07.03.1950 r.
  21. Kronika. „Gazeta Sanocka”. Nr 4, s. 3, 17.02.1895 r.
  22. Z Rady miejskiej. „Gazeta Sanocka”. Nr 16, s. 2, 21.07.1895 r.

Oceń: Rynek w Sanoku

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:13