Ulica Kazimierza Wielkiego w Sanoku


Ulica Kazimierza Wielkiego w Sanoku stanowi ważny element historyczny i topograficzny miasta, mieszcząc się w samym sercu Śródmieścia. Historia tej ulicy sięga 1913 roku, kiedy to rozpoczęto starania o jej nadanie imienia Kazimierza Wielkiego. Została ona wytyczona na odcinku łączącym plebanię łacińską z ulicą Adama Mickiewicza.

W obecnym kształcie ulica Kazimierza Wielkiego zaczyna się na zbiegu z ulicą Adama Mickiewicza i przebiega w kierunku wschodnim, a następnie zakręca w lewo, kierując się na północ. Ostatecznie kończy się na zbiegu z ulicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, która przechodzi w ulicę Jana III Sobieskiego. Ten układ uliczny ukazuje dynamiczny rozwój urbanistyczny tej części Sanoka.

W trakcie rozwoju miasta, ulica Kazimierza Wielkiego przeszła znaczące zmiany infrastrukturalne. W 1914 roku została połączona z traktami prowadzącymi w kierunku wschodnim, które prowadziły do wsi Trepcza i Mrzygłód. Tereny te wcześniej stanowiły ogrody Feliksa Gieli, które przeobraziły się w nowoczesny układ drogowy.

Rzymskokatoliccy mieszkańcy tej ulicy są związani z lokalną parafią Przemienienia Pańskiego, co dodatkowo podkreśla znaczenie ulicy Kazimierza Wielkiego w społeczno-kulturalnym życiu Sanoka. Uliczka ta, będąca częścią złożonej struktury miasta, łączy zarówno historię, jak i współczesność, stanowiąc miejsce spotkań i codziennego życia mieszkańców.

Zabudowa ulicy

W okresie II Rzeczypospolitej ulica ta była miejscem, gdzie mieścił się zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. W latach 30. do tej lokalizacji przypisany był adwokat dr Jan Rajchel, co świadczy o znaczeniu tego miejsca w ówczesnym czasie.

Na tej historycznej ulicy znajdują się także Kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 (w latach 30. oznaczana jako numer 8), oraz Kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 (numer 10 w tamtym okresie).

Interesującym elementem wokół ulicy jest adres pod numerem 9, do którego w 1958 roku przypisany był lekarz dr Marian Musiał. To jeszcze jeden przykład znaczenia tej ulicy w kontekście życia społecznego i zawodowego mieszkańców Sanoka.

W przeszłości, w rejonie naprzeciw obu wymienionych kamienic, istniał plac, który obecnie zajął blok mieszkalny. W pobliżu znajdował się także dom, w którym mieszkał krawiec Leon Ołpiński. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku, inż. Stanisław Beksiński kierował pracami związanymi z opracowaniem planu zagospodarowania placu przy ulicy Kazimierza Wielkiego.

Przypisy

  1. Andrzej Romaniak: Sanok. Fotografie archiwalne – Tom I. Sanok: Muzeum Historyczne w Sanoku, 2009, s. 274. ISBN 978-83-60380-26-0.
  2. Alojzy Zielecki, Życie gospodarcze, W epoce autonomii galicyjskiej, w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995, s. 416.
  3. Alojzy Zielecki, Rozwój przestrzenny miasta, W epoce autonomii galicyjskiej, w: Sanok. Dzieje miasta. Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995, s. 396.
  4. Władysław Stachowicz: Życie gospodarcze. Pierwsze lata powojenne. W: Sanok. Dzieje miasta. Kraków: Secesja, 1995, s. 818. ISBN 83-86077-57-3.
  5. Zofia Bandurka: Wykaz imienny zaproszonych i obecnych na Zjeździe – przygotowała mgr Zofia Bandurkówna. W: Dwa dni w mieście naszej młodości. Sprawozdanie ze zjazdu koleżeńskiego wychowanków Gimnazjum Męskiego w Sanoku w 70-lecie pierwszej matury w roku 1958. Warszawa: 1960, s. 137.
  6. Spis abonentów Państwowych i Koncesjonowanych Sieci Telefonicznych w Polsce 1931/32 r.. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Poczt i Telegrafów, 1931, s. 490.
  7. Spis abonentów Państwowych i Koncesjonowanych Sieci Telefonicznych w Polsce 1931/32 r.. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Poczt i Telegrafów, 1931, s. 491.
  8. Ludwik Glatman. Nowe nazwy ulic Wielkiego Sanoka (dokończenie). „Tygodnik Ziemi Sanockiej”, s. 2, Nr 36 z 31.08.1913 r.

Oceń: Ulica Kazimierza Wielkiego w Sanoku

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:20