Władysław Pruchniak, znany także pod wieloma pseudonimami, takimi jak „Sęp”, „Ireneusz”, „Felek”, „Skręt” oraz „Jan Podgórski”, był osobą o niezwykłej historii.
Urodził się 14 sierpnia 1904 roku w Sanoku, a swoje życie zakończył 30 stycznia 1991 roku również w Sanoku. Był podoficerem chorążym w stałej służbie saperów Wojska Polskiego. Jego działalność szczególnie odznacza się w okresie II wojny światowej, kiedy to pełnił rolę żołnierza w strukturach SZP, ZWZ, a następnie AK.
W ramach Armii Krajowej Władysław Pruchniak odgrywał istotną rolę jako oficer Obwodu „OP-23” ZWZ/AK w Sanoku oraz jako szef komendy placówki nr 1 AK w tym samym mieście. Jego zaangażowanie w działania niepodległościowe nie ograniczało się jedynie do wojny; był również aktywnym organizatorem i działaczem w lokalnym podziemiu antykomunistycznym.
Jako członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” miał znaczący wkład w walkę o niezależność Polski. Niestety, jego działalność nie pozostała bez konsekwencji. Władysław Pruchniak został aresztowany, a podczas swojego pobytu w rękach władz komunistycznych PRL przeszedł przez brutalne tortury, był więziony oraz prześladowany, co czyni jego historię jeszcze bardziej dramatyczną oraz pełną bohaterstwa.
Życiorys
Władysław Pruchniak przyszedł na świat 14 sierpnia 1904 roku w Sanoku. Był synem Józefa, który pracował jako ślusarz w lokalnej fabryce, oraz Marii z domu Bryndza. W Sanoku odbył edukację w szkole podstawowej. Sytuacja materialna, która panowała w okresie wczesnej niepodległości II Rzeczypospolitej, zmusiła go w wieku 14 lat do podjęcia pracy w stolarni sanockiej Fabryki Wagonów i Maszyn.
W 1925 roku rozpoczął swoją służbę wojskową w Wojsku Polskim, gdzie na początku pełnił rolę żołnierza nadterminowego, a później zawodowego. Ukończył szkołę podoficerską saperów, co przygotowało go do służby w batalionie saperów w Przemyślu i w Modlinie. Wkrótce awansowano go na stopień chorążego służby stałej.
Kiedy w 1939 roku wszyscy obawiali się wybuchu wojny, został zmobilizowany w Modlinie. Po rozpoczęciu II wojny światowej wziął udział w kampanii wrześniowej, walcząc w rejonach Kamionki Strumiłowej oraz Tomaszowa Lubelskiego. Po agresji ZSRR, która miała miejsce 17 września 1939 roku, został aresztowany przez Sowietów, jednak udało mu się uciec i wrócić do Sanoka.
W okresie niemieckiej okupacji aktywnie uczestniczył w działalności konspiracyjnej. W listopadzie 1939 roku przystąpił do organizacji Służba Zwycięstwu Polski. W styczniu 1940 roku złożył przysięgę w Związku Walki Zbrojnej, przyjmując pseudonim „Sęp”, nadany mu przez Stanisława Majewskiego, znanego pod pseudonimem „Ma”. Jego działania obejmowały wspieranie Polaków próbujących uciec na Węgry, a także kolportaż podziemnej prasy i ulotek.
Od lutego 1940 organizował siatkę wywiadowczą, której celem było pozyskiwanie informacji o niemieckich wojskach oraz ich rozmieszczeniu i uzbrojeniu. Jego zespół, działający w sanockiej fabryce wagonów, regularnie dostarczał meldunki. Po transformacji ZWZ w Armię Krajową, w lutym 1942 roku, powstał w powiecie sanockim oddział partyzancki OP-23, działający pod kryptonimem „San”. Pruchniak od kwietnia do sierpnia 1943 roku był organizatorem i pierwszym dowódcą jego placówki nr 1 Sanok.
We wrześniu 1943 roku przeszedł do sztabu obwodu, pełniąc funkcje zastępcy oficera wywiadu, a później oficerów kontrwywiadu oraz saperów. Operował pod pseudonimami „Sęp”, „Ireneusz”, „Felek”. Brał również udział w działaniach sanockiego patrolu dywersyjnego od czerwca 1940 do stycznia 1942 roku, gdzie planował i uczestniczył w nieudanej akcji odbicia Władysława Szelki, znanego jako „Borsuk”. W latach 1944 był zaangażowany w Akcję „Burza” jako łącznik dowódcy AK, kapitana Adama Winogrodzkiego, znanego jako „Korwin”.
Po nadejściu frontu wschodniego i wkroczeniu sowietów na tereny polskie, w tym do Sanoka, Pruchniak zgłosił się do służby w Milicji Obywatelskiej. Pracował w Komendzie Powiatowej MO w Sanoku, równolegle prowadząc działalność konspiracyjną w wywiadzie. W listopadzie 1944 roku zrezygnował z tej służby z powodu reorganizacji. Wkrótce potem zgłosił się do Rejonowej Komendy Uzupełnień w Przemyślu, gdzie rozpoczął służbę w szkole broni pancernej w Chełmie. Służba w 1 Armii Wojska Polskiego pod dowództwem Zygmunta Berlinga trwała krótko.
W styczniu 1945 roku doznał wypadku samochodowego, co zmusiło go do hospitalizacji w Przemyślu na kilka miesięcy. W październiku tego samego roku zdezerterował z ludowego wojska polskiego i ukrywał się. W grudniu 1945 roku wstąpił do antykomunistycznego ruchu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, przyjęty przez Pawła Radyńskiego, znanego jako „Samborski”. pracując jako nocny dozorca w kopalni ropy naftowej w Wańkowej, od stycznia do lipca piastował rolę szefa koła WiN Ropienka-Wańkowa.
Podczas gromadzenia informacji o działalności kopalnictwa naftowego oraz zagrożeń ze strony ukraińskich nacjonalistów, Pruchniak zmuszony był przenieść się do Gdańska w 1946 roku z powodu aresztowania grożącego mu ze strony Urzędu Bezpieczeństwa. Tam podjął pracę przy załadunku węgla w Nowym Porcie, gdzie także angażował się w działalność konspiracyjną, organizując kanały przerzutowe dla żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz antykomunistycznego do Szwecji.
23 kwietnia 1949 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sopocie, którzy oskarżyli go o szpiegostwo. Sprawa przeszła następnie w ręce Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Gdańsku. Po długim śledztwie, 13 października 1950 roku, Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał go na osiem lat pozbawienia wolności oraz na dwa lata utraty praw publicznych i obywatelskich. Odbywał karę w zakładzie karnym w Elblągu, zakładzie w Iławie oraz w Sztumie, gdzie podupadł na zdrowiu.
W lutym 1954 roku, mimo prób nawiązania współpracy z Wydziałem Specjalnym więzienia w Iławie jako informator pod pseudonimem „Ireneusz”, nie skontaktował się z żadnym współosadzonym w celu infiltrowania ich działalności. Wiosną 1955 roku został warunkowo zwolniony z reszty kary. Po odzyskaniu wolności powrócił do Sanoka, gdzie podjął pracę jako stolarz i w 1957 roku rozpoczął swoje zatrudnienie w Sanockiej Fabryce Autobusów, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę.
Ukrywał się przed Służbą Bezpieczeństwa, która prowadziła przeciwko niemu sprawę ewidencyjno-obserwacyjną od 1955 do 1960 roku, określając go jako „agenta, byłego aktywnego członka AK i osobę wrogo ustosunkowaną do PRL”. W 1958 roku wstąpił do ZBoWiD, a 12 marca 1961 roku został wybrany na członka zarządu oddziału powiatowego ZBoWiD w Sanoku. Później był wybierany do tego samego zarządu wielokrotnie do 1971 roku. Jako prelegent ZBoWiD organizował różnorodne uroczystości patriotyczne, co często miało miejsce wspólnie z ks. Adamem Sudołem oraz Mieczysławem Granatowskim. W 1976 roku został skreślony z listy członków ZBoWiD.
Od końca lat 60. był aktywny w działaniach mających na celu pamięć i rehabilitację żołnierzy Armii Krajowej. Sporządzał wspomnienia z okresu konspiracji, a także organizował patriotyczne uroczystości, które miały miejsce w Sanoku, szczególnie w dniach 3 maja, 1 września oraz 11 listopada. Na mocy zarejestrowanej działalności, 18 września 1989 roku, został prezesem sanockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Władysław Pruchniak mieszkał w swoim rodzinnym domu w Sanoku, przy ulicy Kazimierza Lipińskiego 180. Zmarł 30 stycznia 1991 roku. Jego żona, Waleria, żyła w latach 1906-1993, a oboje zostali pochowani w grobowcu na Cmentarzu Posada w Sanoku. Jego siostra, Jadwiga Pruchniak, znana jako „Jadźka” oraz „Pola”, pełniła rolę łączniczki Obwodu AK Sanok oraz była żoną Jana Skulicha.
Odznaczenia
W ciągu życia Władysława Pruchniaka, jego działalność została doceniona przez przyznanie mu licznych odznaczeń, symbolizujących jego wkład w rozwój społeczeństwa oraz działania na rzecz spółdzielczości.
- Krzyż Armii Krajowej – przyznany w 1970 roku,
- Złota odznaka „Zasłużony działacz spółdzielczości” – otrzymana dwukrotnie, w latach 1976 i 1977,
- Srebrny Krzyż Zasługi – nadany w 1977 roku przez Front Jedności Narodu w Sanoku.
Warto zauważyć, że w 1970 roku zarząd okręgu ZBoWiD w Rzeszowie zdecydował o odrzuceniu wniosków oddziału tej organizacji w Sanoku, które dotyczyły przyznania Pruchniakowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz weryfikacji Krzyża Walecznych.
Przypisy
- Władysław Pruchniak: Ciąg dalszy moich wspomnień. W: Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn-Paszkiewicz: Wspomnienia i relacje żołnierzy Sanockiego Obwodu Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej 1939-1944. Sanok: 2012, s. 73.
- Władysław Pruchniak: Ciąg dalszy moich wspomnień. W: Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn-Paszkiewicz: Wspomnienia i relacje żołnierzy Sanockiego Obwodu Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej 1939-1944. Sanok: 2012, s. 72.
- Mieczysław Granatowski, Władysław Pruchniak: Oświadczenie. W: Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn-Paszkiewicz: Wspomnienia i relacje żołnierzy Sanockiego Obwodu Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej 1939-1944. Sanok: 2012, s. 564.
- Paweł Fornal: Sanockie struktury Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (1945–1949). Geneza, działalność i likwidacja. W: Powiat sanocki w latach 1944–1956. Sanok – Rzeszów: Muzeum Historyczne w Sanoku / Instytut Pamięci Narodowej / Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Rzeszowie, 2007, s. 221.
- Maria Żyłka-Żebracka: Wspomnienia osób świeckich. Przyjaźń jest darem. W: Kapłan wielkiej odwagi. Jubileusz 60-lecia kapłaństwa księdza prałata Adama Sudoła. Sanok: Muzeum Historyczne w Sanoku, 2004, s. 219.
- Andrzej Zagórski, Konspiracja w Sanoku w okresie okupacji. W latach II wojny światowej i konspiracji w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, s. 746.
- Andrzej Zagórski, Konspiracja w Sanoku w okresie okupacji. W latach II wojny światowej i konspiracji w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, s. 745.
- Andrzej Zagórski, Konspiracja w Sanoku w okresie okupacji. W latach II wojny światowej i konspiracji w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, s. 739.
- Andrzej Zagórski, Konspiracja w Sanoku w okresie okupacji. W latach II wojny światowej i konspiracji w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, s. 722.
- Andrzej Zagórski, Konspiracja w Sanoku w okresie okupacji. W latach II wojny światowej i konspiracji w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, s. 704.
- Władysław Pruchniak: Ciąg dalszy moich wspomnień. W: Andrzej Brygidyn, Magdalena Brygidyn-Paszkiewicz: Wspomnienia i relacje żołnierzy Sanockiego Obwodu Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej 1939-1944. Sanok: 2012, s. 71.
- Franciszek Oberc: Kalendarium sanockie 1974-1994, w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995, s. 961.
- Franciszek Oberc: Kalendarium sanockie 1974-1994, w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995, s. 960.
- Andrzej Brygidyn: Kryptonim „San”. Żołnierze sanockiego Obwodu Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej 1939-1944. Sanok: Społeczny Komitet Wydawniczy „San”, 1992, s. 62.
- Andrzej Brygidyn, W dobie stalinowskiego terroru. W latach powojennych. Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995, s. 779.
- Stanisław Janczura. Z działalności koła zakładowego ZBoWiD. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 3, Nr 9 z 15-31 lipca 1974.
- ZBoWiD 1986, s. 263.
- ZBoWiD 1986, s. 150.
- ZBoWiD 1986, s. 118.
- ZBoWiD 1986, s. 79.
- ZBoWiD 1986, s. 70.
- ZBoWiD 1986, s. 57.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Adolf Amort | Adam Dembicki von Wrocień | Marian Niedenthal | Konrad Namieśniowski | Leopold Mielecki | Jan Rajchel (wojskowy) | Justyn Mackiewicz | Seweryn Böhm | Józef Kisielewski (oficer) | Tadeusz Florczak | Kazimierz Fuhrman | Stanisław Szuber | Edward Kubrak | Wiesław Wolwowicz | Mieczysław Granatowski | Stefan Grzyb | Bruno Olbrycht | Antoni Żubryd | Józef Lubowiecki | Ludwik KrempaOceń: Władysław Pruchniak