Ludwik Bar urodził się 5 lutego 1906 roku w Olchowcach, a swój żywot zakończył 16 lutego 1999 roku w Warszawie. Był to wybitny polski prawnik, który znacząco wpłynął na rozwój nauk prawnych w naszym kraju.
W trakcie swojej kariery akademickiej, profesor Bar zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, będąc autorytetem w swojej dziedzinie.
Życiorys
Ludwik Bar urodził się 5 lutego 1906 roku w Olchowcach. Był dzieckiem Jana, który prowadził gospodarstwo rolne w tej miejscowości. Miał również starszego brata, Stanisława, urodzonego w 1901 roku.
Uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku, gdzie pomyślnie zdał egzamin dojrzałości 18 maja 1926 roku, w trakcie wydarzeń przewrotu majowego. W jego klasie kształciło się wielu wybitnych uczniów, w tym Bronisław Kocyłowski oraz Marian Strzelbicki. Otoczony atmosferą harcerstwa, w 1923 roku Lub Bar został drużynowym II Drużyny im. Tadeusza Kościuszki, a od 1924 roku objął funkcję komendanta sanockiego hufca harcerzy, którego opiekunem był wówczas Marian Szajna.
Kształcenie kontynuował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a następnie na Wydziale Prawa Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1932 roku. Finałem jego działalności harcerskiej był Jubileuszowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego w Spale w lipcu 1935 roku, gdzie w stopniu harcmistrza kierował działem drużyn harcerskich z zagranicy.
W obliczu II wojny światowej przebywał za granicą, najpierw w francuskich oddziałach, a później w Polskich Siłach Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. W tym czasie prowadził także działalność dydaktyczną, wykładając prawo administracyjne na Polskim Wydziale Prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jako oficer oświatowy 2 batalionu strzelców, w stopniu podporucznika rezerwy, działał tam aż do 16 marca 1943 roku, następnie przenosząc się do Polskich Sił Powietrznych. Posiadał numer służbowy RAF P-2265 i powrócił do rodzinnego kraju w 1947 roku.
Po wojnie przez pewien czas wykładał na Uniwersytecie Łódzkim w latach 1947-1949, w Akademii Nauk Politycznych (1948-1949), Szkole Głównej Planowania i Statystyki, oraz na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1962 roku uzyskał habilitację. W latach 1969-1976 pracował na stanowisku profesora. Od 1963 roku, aż do emerytury, był związany z Instytutem Państwa i Prawa Polskiej Akademii Nauk. Angażował się także w działania doradcze dla władz państwowych, zasiadając w takich ciałach jak Rada Legislacyjna, Rada Państwowego Arbitrażu Gospodarczego oraz Komisja ds. Reformy Gospodarczej. W kwietniu 1982 roku został powołany do 26-osobowej Konsultacyjnej Rady Gospodarczej pod przewodnictwem prof. Czesława Bobrowskiego.
W dniu 6 listopada 1986 roku, z rąk Uniwersytetu Wrocławskiego, otrzymał tytuł doktora honoris causa; jego promotorem był prof. Adam Chełmoński.
Ludwik Bar był ekspertem w zakresie prawa administracyjnego, publicznego prawa gospodarczego oraz prawa budowlanego, a jego dorobek obejmował liczne publikacje w tych dziedzinach. Żył m.in. w willi na ulicy Elsterskiej na Saskiej Kępie w Warszawie. Zmarł w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera 3A tuje-3-31).
Publikacje
W bogatym dorobku Ludwika Bara znajdują się liczne publikacje, które odnosiły się do istotnych kwestii związanych z prawem oraz administracją. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- Czynniki kontroli w samorządzie terytorialnym (1931),
- Prawo rozwiązywania reprezentacji w samorządzie terytorialnym (1934),
- Zagadnienie członkostwa w samorządzie (1934),
- Prawo gromadzkie: przepisy prawne dotyczące gromady i jej organów, zakresu i zasad działalności, gospodarki gromadzkiej oraz nadzoru nad gromadą (1937),
- Wykorzystanie niektórych doświadczeń brytyjskiego local government (1943),
- Prawo karno-administracyjne (1950),
- Nauka administracji i prawo administracyjne: uzupełnienia do wykładów. Postępowanie administracyjne, karno-administracyjne i przymusowe w administracji. Z. 3 (1950, współautor: Jerzy Starościak),
- Informator budowlany techniczno-prawny (1955, współautor: Gustaw Szymkiewicz),
- Mała encyklopedia prawa (1960),
- Podstawowe zasady prawa budowlanego (1961),
- Sądowa kontrola administracji w Anglii (1962),
- Kodeks budowlany. Komentarz (1962),
- Droit public (1963),
- Prawo budowlane: Budownictwo specjalne. Kwalifikacje fachowe w budownictwie powszechnym. Państwowy nadzór budowlany (1968, współautorzy: Stanisław Serejko, Henryk Caban),
- Kodeks budowlany: przepisy i objaśnienia (1967),
- Położenie prawne przedsiębiorstwa państwowego w sferze prawa administracyjnego (1968),
- Rola rad narodowych w zarządzaniu gospodarką narodową (1968, współautor: Zygmunt Rybicki),
- Mały słownik urbanistyczny (1969, współautor: Władysław Sieroszewski),
- Grupowanie przedsiębiorstw państwowych. Zagadnienie prawne (1972),
- Instytucje prawa administracyjnego europejskich państw socjalistycznych (1973),
- Przepisy o państwowych organizacjach gospodarczych: Bułgaria, Niemiecka Republika Demokratyczna, Związek Radziecki (1974),
- Obcojęzyczny słownik prawniczy: Cześć polsko-niemiecka (1974),
- Instytucje prawne w gospodarce narodowej (1981),
- Prawo, administracja, gospodarka (1983, współautor: Janusz Łętowski),
- Ochrona prawna praw przedsiębiorstwa i samorządu jego załogi (1984, referat),
- Słownik prawniczy polsko-angielski (1986),
- Słownik prawniczy polsko-niemiecki (1987),
- Zagadnienia prawne w dalszej realizacji reformy gospodarczej (w II etapie) (1987, referat),
- Instytucje prawne w reformowanej gospodarce narodowej (1989),
- Prawo międzynarodowe prywatne i karne.
Ordery i odznaczenia
Ludwik Bar otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, które są dowodem jego znaczącego wkładu w różne dziedziny, w szczególności w budownictwo oraz naukę.
- złoty Krzyż Zasługi (1955, za zasługi w pracy zawodowej w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Order Sztandaru Pracy II klasy,
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1995, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej).
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jadwiga Zaleska | Roman Saphier | Tadeusz Fiedler | Jerzy Lisowski (nauczyciel) | Adam Vetulani | Kazimierz Bogacz (geolog) | Kazimierz Piech | Zdzisław Stropek | Stanisław Kasiewicz | Tadeusz Olbrycht | Władysław Kucharski (historyk) | Josef Herzig | Józef Franciszek Królikowski | Lubomira Domka | Stanisław Iwanowicz | Maria Słomiana | Mirosława El Fray | Adam Fastnacht | Tadeusz Chmielewski (nauczyciel) | Tadeusz Adamczyk (nauczyciel)Oceń: Ludwik Bar