Lubomira Domka była wyjątkową postacią w dziedzinie biologii. Urodzona 25 listopada 1942 roku w Sanoku, miała ogromny wpływ na rozwój botaniki i ekologii w Polsce. W trakcie swojej kariery naukowej, zmarła 11 listopada 2004 roku w Poznaniu. Była znana nie tylko jako botanik, ale również jako wybitny dydaktyk biologii. Przez wiele lat pełniła funkcję profesora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie kształciła i inspirowała kolejne pokolenia studentów.
Jej prace oraz zaangażowanie w ochronę środowiska oraz promowanie wiedzy biologicznej przyniosły wiele korzyści społeczności akademickiej oraz lokalnym ekosystemom. Lubomira Domka pozostaje w pamięci jako osoba, która z pasją dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze nauk przyrodniczych.
Życiorys
W 1968 roku uzyskała stopień magistra dzięki obronie pracy na temat oznaczania monosacharydów oraz oligosacharydów, które przechodziły do wody podczas pęcznienia nasion bobiku (Vicia faba L.) z wykorzystaniem chromatography cienkowarstwowej. Po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę w Zakładzie Fizjologii Roślin na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie prowadziła badania dotyczące metabolizmu roślin bobowatych oraz procesów cukrowych w organach siewek oraz izolowanych liścieniach łubinu żółtego.
W latach 1970-1973 uczestniczyła w studiach doktoranckich na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UAM, gdzie szczególnie interesowała się dydaktyką biologii. W 1974 roku obroniła swoją pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Leona Lei, która dotyczyła możliwości zastosowania holografii w nauczaniu biologii. Była pionierką tego zagadnienia w Polsce, a jej prace dotyczyły innowacyjnego wykorzystania obrazów holograficznych w procesie dydaktycznym.
Habilitację uzyskała w 1986 roku, przedstawiając pracę na temat zastosowania obrazów trójwymiarowych w nauczaniu biologii oraz w procesach uczenia się. W latach 1987-1989 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Nauk Społecznych UAM, koncentrując się na doskonaleniu metod nauczania w oparciu o nowoczesne technologie. Przyczyniła się do opracowania podstaw stosowania obrazów trójwymiarowych w polskim systemie edukacyjnym.
Od 1990 roku kierowała Pracownią Edukacji Ekologicznej na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, prowadząc seminaria magisterskie i doktorskie, a także uczestnicząc w wykładach organizowanych przez Polski Klub Ekologiczny. W jej działalności ważne miejsce zajmowała organizacja Studenckiego Koła Ekopedagogów, promującego postawy ekologiczne. Wygłaszała również wykłady na temat proekologicznego stylu życia, które przedstawiła na licznych konferencjach naukowych i wystąpieniach publicznych.
W uznaniu osiągnięć naukowych oraz dydaktycznych, otrzymała m.in. nagrodę Ministra Edukacji Narodowej oraz nagrody rektora UAM, które były przyznawane za różnorodne osiągnięcia w obszarze nauki, dydaktyki i organizacji.
Najważniejsze publikacje
Lubomira Domka jest uznawanym specjalistą w swojej dziedzinie, opublikowała ponad 100 prac naukowych, w tym monografie, które znacznie przyczyniły się do rozwoju wiedzy o biologii i edukacji ekologicznej. Warto zaznaczyć, że była współautorką podręcznika do ćwiczeń z fizjologii roślin, skierowanego do studentów biologii. Oto niektóre z jej ważniejszych publikacji:
- możliwości wykorzystania obrazu holograficznego w nauczaniu biologii (1981),
- zastosowanie obrazów trójwymiarowych w nauczaniu – uczeniu się biologii (1986),
- gry dydaktyczne w edukacji ekologicznej (1995),
- kryzys środowiska a edukacja dla ekorozwoju (1996),
- kryzys środowiska a edukacja dla ekorozwoju (1998, wyd. II zm.),
- dialog z przyrodą w edukacji dla ekorozwoju (2001).
Rodzina
Lubomira Domka miała wyjątkową rodzinę. Jej małżonek, Ludwik, był profesorem na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wspierali się nawzajem w życiu zawodowym oraz prywatnym.
W rodzinie Domków dorastały dwie córki: pierwsza to Anna, która uzyskała tytuł doktora biologii jako absolwentka UAM. Druga z córek, Joanna, ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, co również świadczy o edukacyjnym dziedzictwie rodziny.
Przypisy
- Domka Lubomira. Polska Niezwykła [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 25.09.2020 r.]
- a b c d red. Wiesław Stawiński, Maria Obrębska, Alina Stankiewicz, Ilona Żeber-Dzikowska, Sylwetki polskich dydaktyków i nauczycieli biologii, Instytut Biologii, Zakład Zoologii i Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kielce, 2014, s. 45-46, ISBN 978-83-64436-05-5
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Józef Franciszek Królikowski | Josef Herzig | Władysław Kucharski (historyk) | Ludwik Bar | Jadwiga Zaleska | Roman Saphier | Tadeusz Fiedler | Jerzy Lisowski (nauczyciel) | Adam Vetulani | Kazimierz Bogacz (geolog) | Stanisław Iwanowicz | Maria Słomiana | Mirosława El Fray | Adam Fastnacht | Tadeusz Chmielewski (nauczyciel) | Tadeusz Adamczyk (nauczyciel) | Jacek Mączka | Jan Noskiewicz | Andrzej Brygidyn | Krzysztof KaczmarskiOceń: Lubomira Domka