Kamienica znajdująca się przy ulicy 3 Maja 23 w Sanoku, znana również jako Weinerówka lub kamienica Weinerów, ma długą historię i jest integralną częścią architektury tego miasta.
Jej lokalizacja przy ulicy 3 Maja 23 czyni ją wyjątkowym punktem w Sanoku, który zasługuje na szczególną uwagę.
Historia i opis
Budynek zlokalizowany jest w sercu miasta na południowym końcu ulicy 3 Maja, w miejscu, gdzie krzyżuje się z ulicą Tadeusza Kościuszki oraz ulicą Jagiellońską. Uznawana jest za największą kamienicę w Sanoku, przez co zyskała tytuł najokazalszej w tej okolicy.
Powstała na przełomie XIX i XX wieku w miejscu wcześniejszego drewnianego domu parterowego. Pierwotnie była własnością żydowskiej rodziny kupieckiej Weinerów, co przyczyniło się do nadania jej tradycyjnej nazwy. Oznaczona była numerem konskrypcyjnym 32-33. Na początku XX wieku do kamienicy odnoszono się również jako do domu braci Weinerów. W Sanoku żyli przedstawiciele tego rodu, tacy jak Hersch Weiner, który był radnym miasta w 1907 roku, oraz Izaak Weiner, radny w latach 1919 i 1924.
Dodatkowo, Abraham Weiner pełnił funkcję sekretarza Żydowskiego Towarzystwa Dobroczynnego „Tomche Aniim”. Budynek został zaprojektowany jako kamienica czynszowa, a od wschodniej strony przylegają do niego dwupiętrowe oficyny czynszowe z długimi balkonami. Na parterze, w centralnej części fasady, znajduje się przejazd prowadzący na podwórze, gdzie zlokalizowana jest studnia. Elewacja frontowa jest ozdobiona detalami w stylu secesyjnym, w tym pięknymi witrażowymi oknami.
Na szczycie fasady umieszczono literę „W”, a w 1912 roku wykonano dwie alegoryczne płaskorzeźby, przedstawiające Merkurego, posłańca bogów symbolizującego handel, oraz Wulkana, boga ognia, trzymającego koło zębate i młot, symbolizujące przemysł. W korytarzach budynku zastosowano również różnorodne zdobienia ścienne.
W połowie 1911 roku do kamienicy przeniósł się kram Towarzystwa Szkoły Ludowej. Na początku lat 20. XX wieku budynek był notowany przy ulicy Jagiellońskiej, a pod koniec lat 30. figurował pod adresem 3 Maja 19, należąc do Izaaka Weinera. W lokalu miały siedzibę zarówno polskie, jak i żydowskie instytucje, w tym Podkarpacka Kasa Kupiecka oraz praktyki medyczne prowadzone przez dwoje dentystów, dr Antoniego Dorosza i jego żonę Jadwigę. Ponadto, znajdował się tu również adwokat dr Abraham Penzik, adwokat dr Jakub Appel oraz lekarz dr Eisig Lerner.
W kamienicy funkcjonował także Żydowski Klub Towarzyski, w którym odbywały się zebrania członków Stowarzyszenia Dobroczynnej Pomocy „Gemilath Chasudim” oraz oddział Organizacji Syjonistycznej. W latach 30. XX wieku miały tu miejsce także spotkania filii stowarzyszeń Mizrachi, Ha-Szomer Ha-Dati i Brurija, a przestrzeń zyskała miano „Sali Syjon”. W okresie międzywojennym kamienica była największym budynkiem czynszowym w Sanoku, z lokalami handlowymi na parterze.
W przejściu tunelowym znajdującym się w budynku znajdowała się brama wjazdowa. Po lewej stronie bramy mieścił się sklep z konfekcją męską prowadzony przez członka rodziny Weinerów, a także warsztat szklarski, natomiast po prawej stronie funkcjonował sklep obuwniczy czeskiej marki „Bata”. W wewnętrznym podwórzu działały hurtownia tytoniowa oraz żydowska piwiarnia.
Po wybuchu II wojny światowej, w trakcie niemieckiej okupacji, żydowscy mieszkańcy kamienicy uciekali lub trafili do sanockiego getta. Żydowska piwiarnia została przekształcona w restaurację niemiecką, a na parterze otwarto sklep spożywczy (niem. Lebensmittelgeschäft). Na piętrze mieścił się niemiecki urząd gospodarczy (Wirtschaftsamt), a na drugim piętrze frontowej fasady działał Państwowy Bank Rolny, którego dyrektorem był Władysław Szombara. W 1944 roku swoje biuro prowadziło tam stowarzyszenie „Verein der Handwerker und Gewerbetreibende „Große Innung”.
Do lipca 1944 roku fasada do wysokości pierwszego piętra oraz ściany klatki schodowej były pokryte czarnymi płytami marmurowymi. Po wojnie te elementy posłużyły do obłożenia Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej w Sanoku. Po wojnie, dzięki Armi Czerwonej, do Sanoka powrócił Józef Weiner (1891-1963), członek rodziny właścicieli kamienicy. Otrzymał on z powrotem budynek i objął jego administrację, ale w 1949 roku został oskarżony o lichwę z powodu podwyższonego czynszu.
W pierwszej połowie lat 50. w kamienicy pod ówczesnym adresem ul. 22 Lipca mieściło się biuro Budowlanego Przedsiębiorstwa Powiatowego w Sanoku. W PRL, w 1963 roku, kamienica została przejęta przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, ponieważ właściciel nie zajmował się budynkiem oraz nie przeprowadzał niezbędnych remontów, chociaż formalna własność pozostała niezmieniona. W latach 60. na parterze powstał sklep spożywczy PSS nr 6, a w latach 70. umieszczono reklamę Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców (WSS) na południowej ścianie budynku. Po przebudowie pomieszczeń po lewej stronie bramy zorganizowany został sklep spożywczy „Społem”, a po prawej stronie kontynuował działalność sklep obuwniczy „Bata”.
W wyniku wydarzeń po 1989 roku rozpoczęto postępowanie spadkowe dotyczące własności. W 1993 roku Edward Leszczyński (Alfred Wiener), będący spadkobiercą rodu Weinerów, próbował przejąć budynek. W latach 90. XX wieku w kamienicy funkcjonował Nocny Klub „Orion”. W XX wieku lokale parterowe zajmowały również takie instytucje jak Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska od 2018) oraz Telekomunikacja Polska (obecnie Orange Polska od 2013).
Budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta Sanoka w 2015 roku.
Przypisy
- Zarządzenie Burmistrza Miasta Sanoka nr 42/2015 z 09.03.2015 r. bip.um.sanok.pl, [dostęp 20.10.2016 r.]
- Władysław Stachowicz, Pierwsze lata powojenne. W latach powojennych, w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, s. 818.
- Władysław Stachowicz, Pierwsze lata powojenne. W latach powojennych, w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, s. 817.
- Józef Baszak: Powstanie i rozwój Sanockiego Przedsiębiorstwa Budowlanego (1950-1978). W: Budownictwo. Sanockie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej. Sanockie Przedsiębiorstwo Budowlane. Sanok: 2014, s. 70.
- Maria Łapiszczak: Sanok na dawnej pocztówce i fotografii. Cz. II. Sanok: 2001, s. 36.
- Marek Drwięga. Nr 8: Samorząd Gminy Miasta Sanoka 1867–1990. Samorząd miejski Sanoka w latach 1918–1939. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”, s. 36, 39, Sanok: 2008.
- Andrzej Romaniak: Sanok. Fotografie archiwalne – Tom I. Sanok: Muzeum Historyczne w Sanoku, 2009, s. 324.
- Andrzej Romaniak: Sanok. Fotografie archiwalne – Tom I. Sanok: Muzeum Historyczne w Sanoku, 2009, s. 230.
- Andrzej Romaniak: Sanok. Fotografie archiwalne – Tom I. Sanok: Muzeum Historyczne w Sanoku, 2009, s. 231-233.
- Ogłoszenie. „Sanoczanin”. Nr 2, s. 6, 08.03.1919 r.
- Ogłoszenie. „Ziemia Sanocka”. 3, s. 4, 13.03.1919 r.
- Kronika. „Tygodnik Ziemi Sanockiej”, s. 3, Nr 36 z 08.09.1912 r.
- Kronika. Kram TSL. „Tygodnik Ziemi Sanockiej”, s. 2, Nr 29 z 09.07.1911 r.
- Ogłoszenie. „Tygodnik Ziemi Sanockiej”, s. 4, Nr 54 z 31.12.1911 r.
- Akta miasta Sanoka. Wykaz ulic i mieszkań w mieście Sanoku 1931 r. (zespół 135, sygn. 503). AP Rzeszów – O/Sanok, s. 34.
- Wykaz firm handlowych, przemysłowych, rzemieślniczych i wolnych zawodów miasta Sanoka, Zagórza, Rymanowa, Mrzygłoda, Bukowska 1937/8: Informator Chrześcijański. Sanok: Krakowska Kongregacja Kupiecka. Oddział Sanok, 1938, s. 7.
- Ilustracje. W: Ziemia sanocka. Kraków: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne RSW Prasa, 1966, s. 86.
- „Weinerówka”. W: Arkadiusz Komski: Możliwe, że to imię demona... i inne sanockie historie. Rzeszów: Edytorial, 2017, s. 56-57.
- Edward Zając: VI. Okres autonomii. 4. Rzemiosło i handel w powiecie sanockim. W: Życie gospodarcze ziemi sanockiej od XVI do XX wieku. Sanok: Stowarzyszenie Inicjowania Przedsiębiorczości, 2004, s. 150.
- Alojzy Zielecki, Struktury organizacyjne miasta, W epoce autonomii galicyjskiej, w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995, s. 387.
- Alojzy Zielecki, Opieka społeczna i zdrowotna. W epoce autonomii galicyjskiej, w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995, s. 469.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica przy ul. Jana III Sobieskiego 12 w Sanoku | Kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 w Sanoku | Kamienica przy ul. Podgórze 5 w Sanoku | Kamienica przy ul. Rynek 14 w Sanoku | Kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 48 w Sanoku | Budynek przy ul. Grzegorza z Sanoka 2 w Sanoku | Kamienica przy ul. Grzegorza z Sanoka 3 w Sanoku | Kamienica przy ul. Grzegorza z Sanoka 4 w Sanoku | Kamienice przy ul. Jana III Sobieskiego 8 i 10 w Sanoku | Kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 w Sanoku | Kamienica przy ul. Jagiellońskiej 2 w Sanoku | Dom mansjonarski w Sanoku | Budynek przy ul. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich 1 w Sanoku | Kamienica przy ul. Tadeusza Kościuszki 16 w Sanoku | Kamienica przy ul. Zamkowej 16 w Sanoku | Kamienica przy ul. Henryka Sienkiewicza 2 w Sanoku | Kamienica przy ul. Adama Mickiewicza 4 w Sanoku | Kamienica przy ul. 3 Maja 7 w Sanoku | Kamienica przy ul. 3 Maja 3 w Sanoku | Dom przy ul. Sanowej 11 w SanokuOceń: Kamienica przy ul. 3 Maja 23 w Sanoku