UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sanok - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Azriel Uchmani


Azriel Uchmani-Schwarz, znany również pod swoimi pseudonimami literackimi „Azriel Hachejni” oraz „Ran Adi”, był wybitną postacią w świecie literatury.

Urodził się 18 lutego 1907 roku w Sanoku, a swoje życie zakończył 22 listopada 1978 roku w Izraelu. W ciągu swojej kariery stał się izraelskim poetą, esejystą, tłumaczem, krytykiem literackim, wydawcą oraz dyplomatą.

Jego wszechstronny dorobek artystyczny znacząco wpłynął na kulturę literacką w regionie, pozostawiając po sobie niezwykłe osiągnięcia oraz niezatarte ślady w literackim dziedzictwie.

Życiorys

Azriel Uchmani urodził się w 1907 roku w Sanoku, gdzie spędził swoje wczesne lata. Jako młody chłopiec uczęszczał do chederu oraz jesziwy, co miało duży wpływ na jego przyszłe życie. Następnie zdobył tytuł rabina, ukończając studia w seminarium rabinackim znajdującym się w Warszawie.

Jego zaangażowanie w działalność społeczną znalazło wyraz w przynależności do ruchu Ha-Szomer Ha-Cair. Dalsza edukacja zaprowadziła go na Wydział Rolniczy Uniwersytetu w Tuluzie, gdzie poszerzał swoją wiedzę. W 1932 roku przeniósł się do Palestyny, gdzie stał się członkiem kibucu En Szemer, pełniąc obowiązki związane z rolnictwem, które były daremne dla jego codziennego życia. Razem z nim do kibucu dołączyła jego żona, Riwka Gurfein, również pochodząca z Sanoka, która również mogła pochwalić się talentem literackim.

Karierę literacką Uchmani rozpoczął w latach 30. XX wieku, publikując swoje wiersze pod pseudonimem Azriel Hachejni. Wkrótce został redaktorem literackim w tygodniku „Ha-Szomer Ha-Cair”, co otworzyło przed nim nowe możliwości. W latach 1943-1947 pełnił funkcję sekretarza redakcji w dzienniku „Al Hamiszmar”. Po proklamacji niezależności Izraela w 1948 roku został oddelegowany do pracy w służbie dyplomatycznej PRL, gdzie objął urząd radcy poselstwa Izraela w Polsce.

W swojej karierze Uchmani zajął także ważne stanowisko w Ambasadzie Izraela, gdzie pełnił funkcję kierownika Departamentu Kultury. Po dekadzie spędzonej w dyplomacji, w 1950 roku powrócił do kibucu. Od 1953 roku był redaktorem działu literatury pięknej w wydawnictwie Sifriat Poalim oraz współredaktorem miesięcznika Związku Literatów Izraelskich „Moznaim”. Uchmani był nie tylko poetą, ale także eseistą i tłumaczem, który zyskał uznanie jako jeden z czołowych krytyków literackich w Izraelu.

W jego twórczości znajdowały się krytyki wielu polskich autorów, takich jak Stefan Żeromski, Bruno Schulz, Władysław Broniewski, Marian Brandys, Leon Kruczkowski oraz Adolf Rudnicki. Uchmani był zaangażowany w działalność na rzecz socjalizmu, jednak z biegiem czasu stał się krytyczny wobec Związku Sowieckiego oraz kultury Polski Ludowej. W latach 60. z nową pasją podjął się pisania poezji, publikując prace jako Ran Adi.

Po długim i twórczym życiu, Azriel Uchmani zmarł w 1978 roku. Jego żona, na pamiątkę jego twórczości, zadedykowała swoją pracę polegającą na przekładzie utworów Juliana Stryjkowskiego na język hebrajski.

Publikacje

Azriel Uchmani, utalentowany autor, ma na swoim koncie kilka znaczących publikacji, które podkreślają jego twórczość literacką. Wśród nich znajdują się:

  • Tomiki poezji: Noc w noc pogrążon w żałobie,
  • Z chwili na chwilę z cudu w cud, wydawca: Szekspir (Adolf Rudnicki),
  • Idzie skacząc po górach – Jerzy Andrzejewski,
  • Szekspir (Adolf Rudnicki),
  • Gniew i serce (antologia współczesnej noweli polskiej),
  • Treść i formy (1978, dwa tomy leksykonu pojęć literackich).

Dodatkowo, Uchmani jest również autorem przekładów, w tym znanym tytule: Bramy raju (autor: Jerzy Andrzejewski).

Przypisy

  1. Natan Gross. Notatki izraelskie. Stryjkowski po hebrajsku. „Wiadomości”, s. 4, Nr 7 (1768) z 17.02.1980 r.
  2. Natan Gross. Notatki izraelskie. Azriel Uchmani – i literatura polska. „Wiadomości”, s. 3, Nr 17 (1726) z 29.04.1979 r.
  3. Ryszard Löw. O Żeromskim w Izraelu. „Wiadomości”, s. 2, Nr 12 (1564) z 21.03.1976 r.
  4. Riwka Gurfajn. Żydzi Warszawy znów płaczą. „Mosty”, Nr 119 (241) z 09.10.1948 r.
  5. Inteligencja polska manifestuje swą przyjaźń dla Izraela. „Mosty”, Nr 119 (241) z 09.10.1948 r.

Oceń: Azriel Uchmani

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:19