Franciszek Ksawery Siemianowski to postać, która zasługuje na uwagę ze względu na swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki oraz administracji.
Urodził się w 1811 roku w Sanoku, a swoją karierę rozwijał w różnych miastach, jednak jego życie zakończyło się tragicznie 8 stycznia 1853 roku we Lwowie.
Siemianowski był nie tylko urzędnikiem, ale również utalentowanym artystą malarzem, co czyni go interesującą osobą w polskiej historii sztuki oraz administracji publicznej.
Życiorys
Pochodzenie Franciszka Ksawerego Siemianowskiego łączy się z rodziną Siemianowskich, w której historii znajduje się wiele znaczących postaci. Wśród jego przodków można wymienić uczestnika bitwy wiedeńskiej w 1683 roku oraz stryja, płk Euzebiusza Siemianowskiego (1765-1840), który był powstańcem kościuszkowskim, uczestniczył w wojnach napoleońskich i brał udział w powstaniu listopadowym. Sam Franciszek urodził się w 1811 roku w Sanoku w rodzinie ziemiańskiej, jako syn Józefa, znanego także jako Joseph von Siemianowski, oraz Antoniny z domu Janickiej, która zmarła w 1868 roku w Sanoku w wieku 84 lat.
Jego ojciec był komisarzem cyrkułu sanockiego pod koniec XVIII wieku i w pierwszej dekadzie XIX wieku, a tuż przed śmiercią został mianowany starostą obwodu sanockiego. Istnieją przypuszczenia, że rodzina Siemianowskich miała bliskie związki z Arturem Grottgerem. Franciszek miał troje rodzeństwa, a jego edukacja artystyczna zaczęła się w 1818 roku. Wraz z bratem Maksymilianem (ur. 1810) uczęszczał do Akademii Theresianum w Wiedniu aż do 1831 roku. Równocześnie rozwijał swoje umiejętności artystyczne pod okiem Friedricha Gauermanna.
Od około 1832 roku Franciszek rozpoczął pracę w austriackiej administracji publicznej. Rozpoczął jako praktykant koncepcyjny w ministerstwie stanu, a w 1844 roku awansował na koncypistę ministerialnego. Jego kariera była jednak utrudniona przez dyskryminację oraz braki w awansie, co skłoniło go do wzięcia urlopu w 1846 roku, początkowo na dwa miesiące, ale ostatecznie trwającego dwa lata. Wraz z bratem podróżowali po Włoszech, odbywając zarówno krajoznawczą, jak i artystyczną wyprawę, której efektem były prace malarskie i rysunki zawarte w albumie. Po powrocie do Wiednia w 1848 roku, Franciszek kontynuował pracę w administracji.
W 1850 roku objął stanowisko komisarza powiatowego w Kremsie, podczas gdy Maksymilian również uzyskał podobne stanowisko w Hallstadt. Franciszek zyskał uznanie, otrzymując list pochwalny od kilku tysięcy mieszkańców w czasie, gdy opuszczał swoje stanowisko. Zmarł 8 stycznia 1853 roku we Lwowie, w chwili gdy pełnił funkcję komisarza powiatowego w Hainburgu. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Podobnie jak jego brat Maksymilian, Franciszek rozwijał swoje umiejętności plastyczne, regularnie tworząc akwarele. Obaj bracia przyjaźnili się z Wincentym Polem, a ich życie zostało opisane przez Wincentego Wdowiszewskiego w dramacie „Dwaj polscy malarze (Bracia Siemianowscy)” z 1881 roku.
Franciszek Ksawery Siemianowski w swoim testamencie zapisał cały majątek swojemu bratu Maksymilianowi, z zastrzeżeniem, że środki te będą przeznaczone na cele publiczne. W testamencie z 1867 roku Maksymilian Siemianowski (zm. 1878) wyraził wolę przekazania po swojej śmierci biblioteki oraz prac artystycznych na rzecz krakowskiej Akademii Umiejętności. Zgodnie z ostatnią wolą obaj bracia pozostawili majątek, liczący około 60 tysięcy złotych w papierach publicznych oraz wartości do 10 tysięcy złotych, przeznaczony na cztery fundacje:
- na wsparcie wdów po nauczycielach szkół ludowych w Galicji,
- na stypendia dla studentów Uniwersytetu Lwowskiego i Krakowskiego oraz Akademii Politechnicznej,
- na fundację celem wyposażenia biednych dziewcząt z małych miejscowości Galicji,
- na stypendium dla uczniów poświęcających się sztuce malarskiej, aby mogli się kształcić za granicą.
Testamentem z 18 listopada 1869 roku w 1886 roku powstały dwie fundacje: „Fundacja Maksymiliana i Franciszka Ksawerego Siemianowskich dla ubogich uczniów c. k. galicyjskich wszechnic i c. k. Szkoły Politechnicznej we Lwowie” oraz „Fundacja Maksymiliana i Franciszka Ksawerego Siemianowskich dla młodzieży polskiej oddającej się sztuce malarstwa i miedziorytnictwa”. W tym samym roku powstały również inne fundacje, w tym „Fundacja wdów po nauczycielach ludowych” oraz „Fundacja posagowa”. W 1902 roku spuścizna braci Siemianowskich z Akademii Umiejętności została przekazana jako depozyt do Muzeum Narodowego w Krakowie, a później prace te zostały umieszczone w oddziale instytucji, znanym jako Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.
Po śmierci braci, ich twórczość była regularnie wystawiana na różnych wystawach w Krakowie oraz we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku.
Przypisy
- Róża Biernacka: Franciszek Ksawery Siemianowski. ipsb.pl. [dostęp 16.10.2016 r.]
- Róża Biernacka: Maksymilian Siemianowski. ipsb.pl. [dostęp 16.10.2016 r.]
- Euzebiusz Tomasz Siemianowski. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 16.10.2016 r.]
- Andrzej Brzoza. Niezwykli z Podkarpacia. Matejko z Sanoka. „Podkarpacie”, s. 13, Nr 46 (527) z 13.11.1980 r.
- Kronika. Nekrologia. „Gazeta Sanocka”, s. 3, Nr 109 z 28.01.1906 r.
- Księga metrykalna zgonów. Lwów parafia św. Andrzeja (Bernardynów): 1844-1860, s. 140.
- Księga zmarłych 1855–1878 Sanok. Sanok: Parafia Przemienienia Pańskiego w Sanoku, s. 190 (poz. 70).
- Constant Wurzbach: Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich. Tom 34, Wiedeń: 1877, s. 256-257.
- Kronika. † Maksymilian Siemianowski. „Gazeta Lwowska”, s. 3, Nr 98 z 10.04.1878 r.
- Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskiem na rok 1894. Lwów: 1894, s. 837-838.
- Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskiem na rok 1895. Lwów: 1895, s. 836.
- Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskiem na rok 1910. Lwów: 1910, s. 1003-1004.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Ryszard Kuzyszyn | Adam Sowa (muzyk) | Włodzimierz Roman Lewicki | Grzegorz Gajewski (reżyser) | Maciej Pałka | Dariusz Glazer | Maksymilian Siemianowski | Kaen | Azriel Uchmani | Iwona Demko | Stefan Kątski | Marian Waldemar Kuczma | Arkadiusz Andrejkow | Marcin Głowacki (reżyser) | Kalman Segal | Gabriela Gorączko | Michał Walczak | Jacek Matecki | Władysław Lisowski | Tadeusz Kosiński (muzyk)Oceń: Franciszek Ksawery Siemianowski