Potok Płowiecki, znany także jako Płowiecki, to malowniczy ciek wodny w Sanoku, który uchodzi do rzeki San, odgrywając istotną rolę w lokalnym ekosystemie oraz jako element krajobrazu. Jego źródła znajdują się w rejonie wsi Płowce i biegną przez Paśmo Wierchy, kierując się w stronę południowego krańca miasta, a następnie przez kilka dzielnic.
W trakcie swojego biegu, Potok Płowiecki przepływa m.in. przez Dąbrówkę, gdzie wzdłuż ulicy Ustronie krzyżuje się z ul. Marii Konopnickiej, oraz Zatorze, na którym usytuowane są ulice Płowiecka i Śniegowa. Ciek wodny przechodzi również przez ulicę Bartosza Głowackiego, gdzie nieopodal, na ulicy Niecałej, znajduje się zabytkowy dom pod numerem 2. Dalsza trasa potoku prowadzi wzdłuż ul. 800-lecia, przecinając linię kolejową nr 108 oraz ul. Zagrody, aż do ulicy Stanisława Konarskiego, aż wreszcie spotyka Błonie oraz Śródmieście, gdzie krzyżuje się z ulicą Jagiellońską i płynie równolegle do ulicy Podgórze. Na końcu swojego biegu, Potok Płowiecki uchodzi jako lewy dopływ rzeki San.
Potok Płowiecki ma również bogatą historię. W okresie przełomu XVIII i XIX wieku w jego okolicy, szczególnie w pobliżu obecnych ulic Niecała i Zagrody, istniał funkcjonujący młyn. Ciek wodny pierwotnie oddzielał Posadę Sanocką od Posady Olchowskiej. W 1906 roku pojawiła się idea regulacji Potoku Płowieckiego oraz Potoku Stróżeckiego, którą wsparł m.in. Karol Gerardis.
Nieopodal końcowego biegu potoku, łącząc obie strony rzeczki, budowane były kładki i mostki. Po zachodniej stronie mieściła się ulica Podgórze, która historycznie nosiła nazwy Andrzeja Potockiego oraz Ludwika Waryńskiego. To właśnie w tej okolicy, pierwotnie znajdowały się domy mieszkalne, a później zostało zrealizowane osiedle bloków mieszkalnych w dzielnicy Błonie. Warto dodać, że w latach do 70. XX wieku, przy ul. Jagiellońskiej istniał dworek znany jako „dom nad potokiem”, należący do rodziny Beksińskich i Lipińskich. Bezpośrednio w pobliżu ujścia Potoku Płowieckiego do Sanu mieści się Zamek Królewski w Sanoku, który stanowi wyjątkowy punkt w tym malowniczym regionie.
Przypisy
- Waldemar Bałda: Sowa i bocian. Opowieść o Posadzie Olchowskiej – III dzielnicy Miasta Sanoka. Kraków: AB Media, 2012, s. 49.
- Waldemar Bałda: Sowa i bocian. Opowieść o Posadzie Olchowskiej – III dzielnicy Miasta Sanoka. Kraków: AB Media, 2012, s. 22.
- Waldemar Bałda: Sowa i bocian. Opowieść o Posadzie Olchowskiej – III dzielnicy Miasta Sanoka. Kraków: AB Media, 2012, s. 13.
- Andrzej Romaniak: Sanok. Fotografie archiwalne – Tom I. Sanok: Muzeum Historyczne w Sanoku, 2009, s. 412.
- Położenie geograficzne dzielnicy „Śródmieście”. sanoksrodmiescie.pl. [dostęp 14.10.2016 r.]
- Na początku XX wieku określany też jako „Potok Płowce”. Deszcze i wylewy. „Kurjer Lwowski”. Nr 174, s. 5, 25.06.1901 r.
- Kronika. „Gazeta Sanocka”, s. 3, Nr 142 z 16.09.1906 r.
- Wojciech Sołtys. Z dziejów Sanoka pod zaborami. „Materiały Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku”. 27, s. 94, 1981.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Zajazd w Sanoku (ul. Zamkowa 2) | Synagoga Jad Charuzim w Sanoku | Biała Góra (Sanok) | Mała Synagoga w Sanoku | Park miejski im. Adama Mickiewicza w Sanoku | Zajazd w Sanoku (ul. Romualda Traugutta 3) | TSR Góra ParkowaOceń: Potok Płowiecki