Andrzej Kusy, urodzony 11 lipca 1942 roku w Sanoku, był wybitnym polskim inżynierem elektroniką oraz profesorem nauk technicznych. Jego wkład w dziedzinę elektroniki był znaczący, a jego zaangażowanie w edukację ujawniło się poprzez pracę jako nauczyciel akademicki w Politechnice Rzeszowskiej. Zmarł 3 czerwca 1999 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo w postaci osiągnięć naukowych i dydaktycznych.
Życiorys
Andrzej Kusy był osobą wysoce uzdolnioną, pochodzącą z rodziny związanej z edukacją. Jego ojciec pracował jako wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, a matka była nauczycielką w szkole podstawowej.
Po zakończeniu nauki w szkole średniej, ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, gdzie rozwijał swoje zainteresowania techniczne i naukowe. Już jako uczeń I Liceum Ogólnokształcącego zajął VI miejsce w mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim, co świadczy o jego wszechstronnych zdolnościach.
Od 1966 roku Andrzej Kusy rozpoczął pracę naukową, podejmując asystenturę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Rzeszowie, która obecnie znana jest jako Politechnika Rzeszowska. Jego badania przyczyniły się do uzyskania doktoratu w 1972 roku, który zdobył za pracę pt. „Struktura i własności rezystywnych warstw grubych na bazie palladu i srebra”. Dwa lata później odbył staż podoktorski pod kierownictwem Roberta W. Vesta na Uniwersytecie Purdue, co otworzyło mu drzwi do dalszego rozwoju naukowego.
W 1979 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Struktura, mechanizm przewodnictwa oraz szumy 1/f rezystywnych warstw grubych”. Brał również udział w badaniach grupy F. N. Hoogego na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, co dodatkowo wzbogaciło jego profil naukowy.
W 1992 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych, a w latach 1984–1987 pełnił rolę prodziekana Wydziału Elektrycznego. Następnie, w latach 1990–1993, pełnił funkcję prorektora Politechniki Rzeszowskiej.
Prowadził badania z zakresu mechanizmów transportu ładunku elektrycznego oraz szumów w elementach układów elektronicznych. Jego prace dotyczyły także technologii past palladowo-srebrnych, materiałów o strukturze nieuporządkowanej, a także modeli systemów heterogenicznych. Był również promotorem pięciu rozpraw doktorskich, co podkreśla jego znaczący wkład w rozwój dziedziny elektroniki.
Andrzej Kusy zmarł tragicznie 3 czerwca 1999 roku na skutek wypadku. Jego pamięć została uhonorowana poprzez pochówek na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie, gdzie spoczął wśród tych, którzy go znali i cenili.
Przypisy
- a b c d TomaszT. Dietl TomaszT., Wspomnienie o prof. dr hab. Andrzeju Kusym (1942–1999) [online], Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza [dostęp 02.05.2024 r.]
- GROBONET – wyszukiwarka osób pochowanych – Cmentarze komunalne w Rzeszowie [online], www.grobonet.erzeszow.pl [dostęp 25.03.2022 r.]
- a b Katedra Podstaw Elektroniki PRz [online], www.prz.rzeszow.pl [dostęp 24.03.2022 r.]
- JanJ. Sieniawski JanJ., Wspomnienie o profesorze Andrzeju Kusym, „Gazeta Politechniki Rzeszowskiej”, 1999 r., s. 7–8
- Wiadomości Rektorskie [online], styczeń 1992 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Marian Szczerek | Aleksander Teofil Lipiński | Tadeusz Stanisław Wróbel | Władysław Beksiński | Jerzy Rapf (inżynier) | Stanisław Ryniak | Zbigniew Białecki (wynalazca) | Wilhelm Szomek | Janusz Niemiec | Tadeusz Bronisław Wasylewicz | Kornel Heinrich | Miron Babiak | Karol Pollak (elektrotechnik)Oceń: Andrzej Kusy