Marian Waldemar Kuczma, urodzony 24 listopada 1967 roku w Sanoku, jest uznawanym polskim artystą współczesnym. Jego prace oraz osiągnięcia artystyczne mają znaczący wpływ na rozwój kultury i sztuki w Polsce.
Obecnie pełni funkcję profesora w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie kształci przyszłe pokolenia artystów. Kuczma całe swoje życie poświęcił poszukiwaniu nowych ekspresji artystycznych oraz inspirowaniu młodych twórców do odkrywania swojego potencjału w sztuce.
Edukacja
Marian Waldemar Kuczma jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym, gdzie specjalizował się w snycerstwie. Jego dalsza edukacja w latach 1988–1993 odbywała się na prestiżowym Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.
W 1993 roku obronił swoją pracę dyplomową zatytułowaną „Kolor i materia”, którą przygotował w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Józefa Hałasa. Zdobycie dyplomu z wyróżnieniem świadczy o jego wyjątkowych umiejętnościach artystycznych.
Od 2008 roku jest kierownikiem Katedry Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie pełni istotną rolę edukacyjną, a także prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa. Jego zaangażowanie w kształcenie nowych pokoleń artystów czyni go znaczącą postacią w świecie sztuki.
Twórczość
Twórczość Waldemara Kuczmy znalazła uznanie w oczach krytyków stosunkowo wcześnie, zaraz po ukończeniu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, obecnie znanej jako ASP. Już wkrótce po tym, artysta zadebiutował indywidualną wystawą w Witrynie Promocyjnej BWA oraz Redakcji „Formatu” znajdującej się we Wrocławiu. Jego talent został także dostrzegany podczas IV Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych „Promocje 93” w Legnicy, gdzie jury jednogłośnie nagrodziło go Grand Prix. Przez kolejne lata, artysta zbierał liczne nagrody za swoją twórczość.
Wczesne dzieła Kuczmy przywołują skojarzenia z malarstwem materii oraz zjawiskami występującymi w dorobku artystów z „szkoły wrocławskiej”, która rozwijała się w latach 50. i 60. XX wieku. Charakterystyczne dla jego malarstwa były surowe materiały oraz głęboka wrażliwość na organiczną strukturę natury, co ma swoje korzenie w jego osobistym doświadczeniu oraz zamiłowaniu do przyrody. Warto dodać, że artysta pochodzi z Bieszczadów i początkowo chciał zostać leśnikiem, co z pewnością wpłynęło na jego późniejsze inspiracje.
W malarstwie Kuczmy dominuje abstrakcyjność, o czym świadczą jego wielkoformatowe dzieła, w których kluczową rolę odgrywają kolor i materiał. Artysta w swoich pracach kreuje wielowarstwową płaszczyznę obrazu, korzystając z techniki asamblażu. Wykorzystując różnorodne elementy, takie jak drewno, metal czy papier, Kuczma tworzy przestrzenne kompozycje, które stają się dynamicznymi i żywymi tkankami malarskimi.
„Niestrudzenie podejmuję trudny dialog z obrazem, z moim ukochanym malarstwem, w którym wartością nadrzędną jest dla mnie, uczciwość wobec własnej pracy, a co za tym idzie uczciwość wobec siebie. Determinuje ona wszelkie moje poczynania jako człowieka, malarza i dydaktyka. Cały proces odbywa się na płaszczyźnie obrazu, która – dzięki malarstwu staje się nieokreślona i jest nośnikiem wielu wymiarów. W obliczu owej płaszczyzny analizuję i eksperymentuję wartość dla mnie najwyższą – kolor. Wszystkie elementy plastyczne obrazu podporządkowuję jego archetypicznemu działaniu. Marian Waldemar Kuczma”
„Obrazy Kuczmy to takie prawdziwe skrawki rzeczywistości, dzienniki podróży dalekich i tych całkiem bliskich, po obcych krajach i po swojskich podwórkach. Jest też w nich szczery zachwyt dla tego niepozornego życia toczącego się na wyciągnięcie ręki albo kilkaset kilometrów od domu. I dużo w tych podróżach błękitu, bo kolor ten traktuje o czystości i siłach wyższych, o przestrzeni i wolności… Anita Wincencjusz-Patyna”
„Jego duże prace oparte są przede wszystkim na materii i kolorze, syntetyczne, jakby proste a pogłębione w wyrazie, jakby zwyczajne a tajemnicze. prof. Józef Hałas”
Nagrody
Marian Waldemar Kuczma, uznawany artysta, zdobył wiele prestigious nagród w swojej karierze, co potwierdza jego wybitne umiejętności oraz zasługi dla polskiej sztuki. Oto lista jego najważniejszych osiągnięć:
- 1994 Grand Prix – 4. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje ‘93” w Galerii Sztuki, Legnica,
- 1996 Nagroda Zarządu Okręgu Polskich Artystów Plastyków w „Krajowym Konkursie Malarstwa Młodych im. Eugeniusza Gepperta”, Wrocław,
- 1998 Nagroda „XVII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego”, Szczecin,
- 2004 I Nagroda „XX Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego”, Szczecin,
- 2004 Nagroda ZPAP – na Dolnośląskich wystawach sztuki Malarstwo 2004, Wrocław,
- 2009 Grand Prix Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Międzynarodowym Triennale Malarstwa „Srebrny Czworokąt”,
- 2011 Nagroda Związku Artystów Plastyków za najlepszą wystawę 2010 roku, Wrocław.
Osiągnięcia Kuczmy odzwierciedlają jego talent oraz zaangażowanie w rozwój sztuki współczesnej w Polsce.
Wybrane wystawy indywidualne
Marian Waldemar Kuczma, artysta o bogatej twórczości, zaprezentował swoje osiągnięcia na wielu indywidualnych wystawach. W swoim dorobku ma wiele znaczących wydarzeń, które miały miejsce w różnych miastach i galeriach.
- W 1993 roku odbyła się wystawa zatytułowana „Działania na płaszczyźnie obrazu” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu,
- w 1994 roku – „Błękitne” w BWA we Wrocławiu,
- a w 1995 roku – „Kolor i Materia” w Państwowej Galerii Sztuki w Legnicy,
- w 1996 roku miała miejsce wystawa „Obrazy” w BWA w Krośnie,
- natomiast w 2000 roku artysta zaprezentował swoje prace w Galerii Guth Maas & Maas w Reutlingen w Niemczech,
- rok później zaprezentował malarstwo w Muzeum Regionalnym w Nysie,
- w 2002 roku wystawiał „Malarstwo” w Galerii „Rest-Art” w Zollikofen w Szwajcarii,
- a w 2003 roku odbyła się wystawa malarstwa w Galerii Miejskiej we Wrocławiu,
- w 2004 roku miał miejsce wspólny projekt „Ratyzbona, Wrocław, Toruń” w Galerii „Na Piętrze” w Toruniu,
- rok 2005 to kolejna „Wystawa Malarstwa” w Galerii IFAK Institut Gmbh & Co. Neuhof w Niemczech,
- natomiast w 2006 roku artysta zaprezentował swoje obrazy w Galerii Miejskiej w Tarnowie,
- w 2007 roku miała miejsce wystawa „Wystawa Malarstwa” w Galerii „Centrum” w Krakowie,
- w 2008 roku artysta uczestniczył w wystawie „Wschód i Zachód” w BWA w Rzeszowie,
- oraz w „W stronę czerni” w Galerii Forum w Toruniu,
- w 2009 roku zaprezentował malarstwo w Muzeum Miejskim w Kralikach w Czechach,
- a w 2011 roku odbyła się wystawa „Et in Arcadia Ego” w BWA w Kielcach,
- w tym samym roku Kuczma brał udział w wystawie „Obszary Wspólne” w Galerii Platon we Wrocławiu,
- w 2012 roku miały miejsce dwie wystawy „Obrazy”, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz w Muzeum Historyczne w Sanoku,
- w 2013 roku artysta zorganizował wystawę „Siedem i pół obrazu” w Galerii Fons w Pardubicach w Czechach,
- rok 2014 to „Malarskie lapidarium” w Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim,
- w 2015 roku miała miejsce wystawa „Cisza i kolor” w Galerii Lindenau w Gdańsku,
- oraz wystawa „Malarstwo” w Galerii To Tu w Rzeszowie,
- w 2016 roku artysta zaprezentował „Konstelacje Błękitów” w Galerii Platon we Wrocławiu,
- a w 2017 roku zorganizował wystawę „Dywan Malarza” w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Przypisy
- Marian Waldemar Kuczma. Konstelacje błękitów. Katalog wystawy, Galeria Sztuki Platon, Wrocław 2016.
- Strona Galerii Platon: http://platon.pl/artysta/marian-waldemar-kuczma/ [dostęp 21.09.2017 r.]
- Marian Waldemar Kuczma. Kolor i materia. Katalog wystawy, Państwowa Galeria Sztuki w Legnicy, Legnica 1995.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Stefan Kątski | Franciszek Ksawery Siemianowski | Ryszard Kuzyszyn | Adam Sowa (muzyk) | Włodzimierz Roman Lewicki | Grzegorz Gajewski (reżyser) | Maciej Pałka | Dariusz Glazer | Maksymilian Siemianowski | Kaen | Arkadiusz Andrejkow | Marcin Głowacki (reżyser) | Kalman Segal | Gabriela Gorączko | Michał Walczak | Jacek Matecki | Władysław Lisowski | Tadeusz Kosiński (muzyk) | Janusz Szuber | Tadeusz Marian TurkowskiOceń: Marian Waldemar Kuczma