Julian Nowomiejski


Julian Nowomiejski, który przyszedł na świat 24 lutego 1898 roku w Sanoku, był osobnością, której dorobek obejmował wiele dziedzin. W przeciągu swojego życia pełnił rolę prawnika, pisarza oraz działacza kulturalnego.

Jego osiągnięcia, zarówno w sferze prawnej, jak i literackiej, przyczyniły się do wzbogacenia polskiego życia kulturalnego.

Życiorys

Julian Nowomiejski, urodzony 24 lutego 1898 roku w Sanoku, pochodził z rodziny Kazimierza oraz Józefy z Łuszczewskich. Po ukończeniu nauki w gimnazjum w Tarnowie w 1915 roku, kontynuował edukację na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W latach 1918-1921 Julian Nowomiejski służył jako ochotnik w Wojsku Polskim. Po zakończeniu służby, objął stanowisko dyrektora administracyjnego w kinoteatrze „Słońce” z siedzibą w Poznaniu. Dodatkowo, pełnił rolę wiceprezesa Związku Właścicieli Kinoteatrów w tymże mieście.

W drugiej połowie lat 20. XX wieku, zaangażował się jako redaktor w czasopismo „Muza. Ilustrowany tygodnik artystyczny”, które koncentrowało się na tematyce teatru, muzyki, sztuki oraz kinematografii. W dorobku literackim Nowomiejskiego znajdują się m.in. powieść zatytułowana „Piękna pani” wydana w 1919 roku oraz sztuka teatralna „Na gruzach”, która miała swoje wystawienia w Warszawie, Krakowie, Lwowie i Poznaniu w roku 1929.

Ordery i odznaczenia

Julian Nowomiejski otrzymał kilka znaczących wyróżnień w swoim życiu, które podkreślają jego zasługi i wkład w historię. Wśród nich znajdują się:

  • złoty Krzyż Zasługi,
  • srebrny Krzyż Zasługi,
  • medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921.

Przypisy

  1. Muza: ilustrowany tygodnik artystyczny. [dostęp 24.07.2021 r.]
  2. Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: Drukarnia Wydawnicza, 1939 r., s. 216-217.

Oceń: Julian Nowomiejski

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:7