W sercu Sanoka znajduje się Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Sanok", która jest uznawana za największą sieć sklepów osiedlowych w tym malowniczym mieście. Poprzez swoją szeroką ofe...
Asortyment tych placówek obejmuje przede wszystkim artykuły spożywcze oraz chemiczne, które dostarczają mieszkańcom nie tylko codziennych potrzeb, ale i wysokiej jakości produktów.
Co więcej, Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Sanok" jest jedną z najstarszych zinstytucjonalizowanych firm handlowo-produkcyjnych na terenie Sanoka, co podkreśla jej trwającą od lat obecność oraz znaczenie w lokalnej społeczności.
Historia
„Przedsiębiorstwo powstało 29 października 1937 roku jako spółdzielnia robotnicza, nad której nazwą *Spółdzielnia Spożywców 'Jedność’* z Sanoku pracowano starannie. Statut tej spółdzielni został oficjalnie zatwierdzony 28 marca 1938 przez Związek Spółdzielni Spożywców R.P. 'Społem’ w Warszawie.
W tym samym roku uruchomiono pierwszy sklep spożywczy przy ulicy Kazimierza Lipińskiego, co było znaczącym krokiem na drodze do rozwoju lokalnej działalności handlowej. Od roku 1940 spółdzielnia podlegała nadzorowi Centrali Handlowej Związku Spółdzielni Spożywców 'Społem’ w Warszawie.
W 1942 roku, na czele Zastępstwa Banku Społem w Sanoku stał Władysław Szombara, znany ze swojego zaangażowania w rozwój spółdzielczości i gospodarczego życia regionu. W 1943 roku, pod marką 'Jedność’, funkcjonowały już w Sanoku trzy sklepy oraz ocetownia.
W latach 1941–1944 przy ul. Żwirki i Wigury działała polska szkoła handlowa „Polnische Offentliche Handelsschule”, utworzona przez okupantów niemieckich. Natomiast w latach 1944–1945 wprowadzono piekarnię oraz otworzono dwa sklepy połączone z zakładem masarskim.
W wyniku integracji z 'Podhalanką’ oraz przejęcia Spółdzielni przemysłu naftowego 'Szczęść Boże’, została znacznie poszerzona oferta branżowa. W 1949 roku Spółdzielnia 'Jedność’ przeszła transformację i przyjęła nową nazwę – Powszechna Spółdzielnia Spożywców.
W dniu 1979 roku, przedsiębiorstwo dysponowało szeroką siecią składającą się z 81 sklepów (z czego 62 miały charakter spożywczy), 36 lokali gastronomicznych, 26 bufetów i kiosków, trzech piekarni, ciastkarni, wytwórni wód gazowanych oraz rozlewni piwa. Dodatkowo, znajdowały się dwa ośrodki Praktyczna Pani, Spółdzielczy Dom Handlowy oraz Pewex. Sklepy i placówki gastronomiczne rozciągały się od Beska aż po Ustrzyki Górne.
W 2008 roku PSS 'Społem’ Sanok uhonorowano Nagrodą Burmistrza Miasta Sanoka za osiągnięcia w roku 2007. W 2020 roku sieć handlowa składała się z 16 sklepów oraz dwóch zakładów produkcyjnych: ciastkarni i piekarni. Obecnie sieć działa pod szyldem PSS Sanok.
Przypisy
- Franciszek Oberc. Samorząd miejski Sanoka a wybitni sanoczanie. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”. Nr 11: Samorząd Gminy Miasta Sanoka 1990–2010, s. 558, 2014 r.
- Wojciech Sołtys: Księga pamiątkowa Szkół Ekonomicznych w Sanoku 1925-1995 : Od handlówki do ekonomika 1925-1995. Sanok : Komitet Obchodów Jubileuszu 70-lecia Szkoły i Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych, 1995 r., str. 13–44.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Budynek poczty przy ul. Tadeusza Kościuszki 26 w Sanoku | Budynek przy ul. Adama Mickiewicza 24 w Sanoku | Budynek przy ul. Dworcowej 11 w Sanoku | Gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku | Budynek przy ul. Kościelnej 1 w Sanoku | Budynek przy ul. Tadeusza Kościuszki 4 w SanokuOceń: Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Sanoku