Królewska Studnia stanowi interesujący obiekt, znajdujący się na Białej Górze w Sanoku. To miejsce jest nie tylko słynne z historii, ale również przyciąga wielu miłośników przyrody i turystyki.
Otoczone malowniczym krajobrazem, Królewska Studnia jest ważnym punktem na mapie tego regionu. Warto odwiedzić tę lokalizację i poznać ją bliżej.
Historia
Na podstawie legendy, królowa Bona miała otrzymać w posagu ziemie należące do starostwa sanockiego. Często przebywała na polowaniach w okolicznych lasach olchowieckich. Podczas powrotu z jednej z myśliwskich wypraw, jej koń miał się potknąć o wystający korzeń, co skutkowało potężnym uderzeniem kopytem w ziemię, przez co na powierzchnię wydobyła się woda. Tym samym, zgodnie z legendą, powstało źródło, które zyskało popularną nazwę „królewskiej studni”. W rzeczywistości jednak brak jest dowodów świadczących o tym, że królowa kiedykolwiek odwiedzała te tereny.
Według informacji przekazanej przez Józefa Sulisza w 1907 roku, studnia została wybudowana przez Bonę Sforzę w XVI wieku, stąd też jej królewski przydomek. Na początku XX wieku w lesie miejskim Sanoka można było zobaczyć „zwaliska” na terenie, które określano jako resztki studni. Jednakże, z opisu Sulisza wynika, że ten obiekt, który był otoczony głębokim rowem i wałem, nie był fragmentem studni, lecz ruinami nieukończonego zamku, który miał być budowany przez Bonę. W jego obrębie miały przy tym zachować się podziemne piwnice i lochy, z których jeden prowadzić miał aż pod rzekę San, w kierunku zamku w Sanoku.
Na przełomie lipca i sierpnia 1895 roku, burmistrz Cyril Ładyżyński podjął działania mające na celu udostępnienie i upiększenie terenu przy Królewskiej Studni dla odwiedzających. Już wówczas mieszkańcy Sanoka chętnie spędzali w tym miejscu czas wolny. W ciągu lat dostęp do studni wymagał przeprawy przez San łódką. Badania przeprowadzone na początku XX wieku przez inżyniera miejskiego Władysława Beksińskiego wskazały, że Królewska Studnia miała największą wydajność spośród wszystkich źródeł po obu stronach Sanu. W tym okresie na Białej Górze powstały łaźnie z wodą doprowadzoną z tej studni. Z kolei w latach 20. XX wieku w pobliżu istniały ruiny „zameczku myśliwskiego”.
Przed rokiem 1976, uczniowie Przyzakładowej Szkoły Zawodowej SFA zrealizowali projekt zadaszenia studni, które miało ażurowy charakter, a także zbudowali ogrodzenie wokół niej. W publikacji z 1976 roku Edward Zając opisał studnię jako jedną z dwóch zabytkowych w Sanoku. Ponadto, odniesienia do Królewskiej Studni w swoich dziełach literackich zamieszczał również Marian Pankowski, pisarz pochodzący z Sanoka, w swoich utworach z lat przed 1980.
Obecnie studnia znajduje się na skraju polany w paśmie olchowieckim Gór Słonnych, na południowym stoku Białej Góry oraz na obszarze osiedla o tej samej nazwie, blisko granicy miejskiego lasu PGL LP Nadleśnictwa Brzozów. Obiekt ma charakter murowany, jest ocembrowany. Jeszcze na początku XX wieku mieszkańcy Sanoka korzystali z jej wód. W chwili obecnej, studnia stanowi istotne źródło wody dla osiedla Biała Góra.
Bezpośrednio przy studni znajduje się ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Orli Kamień”, która przebiega równolegle z czerwonym i żółtym szlakiem turystycznym. Dodatkowo, istnieje możliwość dotarcia do tzw. Zamczyska, które usytuowane jest w lesie i datowane na okres średniowiecza.
Przypisy
- Małgorzata Tarczyńska-Góra: Królewska studnia. sanok.pl. [dostęp 27.05.2022 r.]
- Franciszek Oberc, Wojciech Petryk. Ujęcia wody na Sanie. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”. Nr 2: San, rzeka ziemi sanockiej, s. 69, 2002 r.
- M.C.. Na polskim Renie. „Tygodnik Illustrowany”. Nr 32, s. 598, 11.08.1928 r.
- Michał Kornella: Sprawozdanie techniczne w sprawie studyów przedwstępnych dla zamierzonej budowy wodociągu w Sanoku. Sanok: 1909 r., s. 6.
- Józef Sulisz. Kilka zapisek z Sanoka. Z podań i baśni sanockich. 4. Królewska studnia. „Lud”. Tom 13, s. 39-42, 1907 r.
- Jan Łuczyński, Edward Zając: Zarys dziejów Sanoka w latach 1944–1978. W: Księga pamiątkowa (obchodów 100-lecia Gimnazjum oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku). Sanok: 1980 r., s. 76.
- Marian Pankowski: Moje słowo prowincjonalne. W: Księga pamiątkowa (obchodów 100-lecia Gimnazjum oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku). Sanok: 1980 r., s. 119.
- Stefan Stefański: Sanok i okolice. Sanok: Zarząd Oddziału PTTK w Sanoku, 1991 r., s. 65.
- Stefan Stefański: Sanok i okolice. Sanok: Sport i Turystyka, 1963 r., s. 38-39.
- Edward Zając. Historyczne zabytki Sanoka. Zabytkowe studnie miasta. „Gazeta Sanocka – Autosan”. Nr 9, s. 6, 01-15.05.1976 r.
- Inna nazwa: „królewska studzienka”, zob. Piotr Kamiński (red.): Sanok. Plan miasta. Warszawa: PiTR Kartografia, 1991 r.
- Kronika. Nasza prośba. „Gazeta Sanocka”. Nr 18, s. 3, 04.08.1895 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Architektura":
Koszary w Sanoku–Olchowcach | Budynek przy ul. Jagiellońskiej 22 w SanokuOceń: Królewska Studnia na Białej Górze w Sanoku