Paweł, którego oficjalny tytuł brzmi Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł, jest Prawosławnym Biskupem Hajnowskim. Urodził się 26 lipca 1978 roku w Sanoku, a jego nazwisko świeckie to Tokajuk.
Jako polski biskup prawosławny, pełnił przez wiele lat funkcję sekretarza metropolity warszawskiego i całej Polski, Sawy. Paweł jest również zapalonym sportowcem, który praktykuje wschodnie sztuki walki, w tym karate tsunami.
Życiorys
Paweł jest osobą, której korzenie sięgają duchowego dziedzictwa, jako syn prawosławnego księdza, który pełnił swoją posługę w parafii w Orli. W 2000 roku z sukcesem ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie, co otworzyło mu drogę do dalszej kariery religijnej. Jeszcze w tym samym roku dołączył do grona nowicjuszy monasteru św. Onufrego znajdującego się w Jabłecznej. W listopadzie tego samego roku rozpoczął swoją służbę w Domu Metropolitalnym w Warszawie.
Uroczystość przyjęcia święceń diakońskich miała miejsce 4 marca 2001 roku, kiedy to metropolita warszawski i całej Polski, Sawa, udzielił mu tego sakramentu. Po latach nauki, w 2012 roku, ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a w kwietniu 2013 roku został podniesiony do godności archidiakona. W roku 2016, pełniąc funkcję sekretarza metropolity Sawy, uczestniczył w delegacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na Święty i Wielki Sobór Kościoła Prawosławnego.
W 2017 roku Paweł poszerzył swoje horyzonty, kończąc Szkołę Języka Nowogreckiego na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Tego samego roku, 10 czerwca, otrzymał święcenia kapłańskie i stał się riasofornym hieromnichem. 24 sierpnia 2017 roku, Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wybrał go na biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa hajnowskiego. To stanowisko stało pustką od czasu zgonu abp. Mirona (Chodakowskiego), tragicznie zmarłego w 2010 roku w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
Chirotonia biskupia Pawła miała miejsce 25 września 2017 roku w soborze metropolitalnym Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie pod przewodnictwem metropolity Sawy. W katedrze metropolitalnej św. Michała Archanioła, tego samego dnia, przeszedł obrzęd postrzyżyn na mnicha, jednocześnie zyskując tytuł archimandryty, zachowując swoje dotychczasowe imię, a tym samym przyjmując nowego patrona w osobie świętego męczennika Pawła Szwajkę.
Osiągnięcia sportowe
Od lutego 2011 roku Paweł z zapałem uczestniczył w regularnych treningach karate, trenowanych pod okiem sōke Ryszarda Murata, w Karate Tsunami w Honbu Dojo (Centralna Szkoła Karate Tsunami) w Warszawie. W trakcie VII Otwartych Mistrzostw Polski Karate Tsunami, które odbyły się w Warszawie w 2011 roku, zdobył imponujące trofea, w tym złoty medal oraz dwa brązowe.
Przypisy
- a b c Postrzyżyny „małej schimy” [online], www.orthodox.pl [dostęp 07.09.2017 r.]
- Chirotonia biskupa hajnowskiego [online], www.orthodox.pl [dostęp 25.09.2017 r.]
- Czterech nowych biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. ekumenizm.pl. [dostęp 24.08.2017 r.]
- Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego 25.VIII.2017. orthodox.pl. [dostęp 24.08.2017 r.]
- Metropolita Sawa przybył na Kretę. wiadomosci.cerkiew.pl. [dostęp 25.08.2017 r.]
- Tron biskupa hajnowskiego ciągle pusty. Możliwe, że już niedługo. bielskpodlaski.naszemiasto.pl. [dostęp 25.08.2017 r.]
- a b Kandydat na mistrza karate tsunami o. Tokajuk Paweł. karatetsunami.eu. [dostęp 25.08.2017 r.]
- O. Paweł Tokajuk. federacjasztukwalki.pl. [dostęp 25.08.2017 r.]
- Mnisi. klasztorjableczna.pl. [dostęp 24.08.2017 r.]
- Relacja i wyniki: VII Otwarte Mistrzostwa Polski Karate Tsunami 3 grudnia 2011 roku w Warszawie. karatetsunami.eu. [dostęp 25.08.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Bronisław Żołnierczyk | Stanisław Turkowski | Stanisław Gaweł | Zdzisław Peszkowski | Zygmunt Gorazdowski | Józef Siekierzyński | Kazimierz Malinowski (franciszkanin) | Antoni Onufry UrbańskiOceń: Paweł (Tokajuk)