Zbór Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Sanoku


Witaj w naszym artykule, gdzie przybliżamy temat związany z Zborem Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Sanoku. Jest to społeczność, która odgrywa istotną rolę w życiu duchowym mieszkańców tego regionu.

Zbór Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Sanoku angażuje swoich członków w działania mające na celu rozwój wiary oraz wspieranie lokalnej społeczności.

Historia

Wspólnota Ewangeliczna w Sanoku ma swoje korzenie w działalności mistycznej, zapoczątkowanej przez członków zboru z Woli Piotrowej. Ich misja obejmowała Sanok i była inspirowana proroctwem, jakie wygłosiły dwie kobiety z byłej społeczności metodystycznej przed wybuchem II wojny światowej. Proroctwo to przewidywało przybycie ludzi obcej mowy, którzy mieli przyczynić się do powstania nowej społeczności chrześcijańskiej w tym regionie.

W 1982 roku realizacja tej wizji stała się rzeczywistością, kiedy to grupa z Woli Piotrowej zorganizowała „Wieczór pieśni chrześcijańskiej” w Sanockim Domu Kultury. W tym czasie powstała także grupa domowa, składająca się głównie z byłych wiernych Kościoła Metodystycznego. Spotkania odbywały się najpierw w prywatnych domach, początkowo przy ul. Ogrodowej, a później przy ul. Sadowej.

W miarę jak liczba uczestników rosła, w 1987 roku wspólnota zdecydowała się wynająć lokal w budynku przy Rynku 16. Powierzchnia wynajmowanego pomieszczenia wynosiła 18,65 m², ale również to miejsce okazało się niewystarczające. W związku z tym, w 1992 roku odbyły się przenosiny do większego lokalu przy ul. Dobrego Wojaka Szwejka 2, gdzie społeczność mogła korzystać z 105 m² przestrzeni.

Jednocześnie, władze wspólnoty rozpoczęły starania o pozyskanie działki na budowę własnego miejsca modlitwy. Urząd Miejski zaproponował zakup nieruchomości przy ul. Zamkowej 11, która wcześniej służyła jako szpital wojskowy. Propozycja została zaakceptowana, a wspólnota rozpoczęła intensywne zbieranie funduszy, głównie ze składek wiernych z Woli Piotrowej, Puław oraz Wisłoczka.

W czerwcu 1994 roku nastąpiła transakcja zakupu, po której przystąpiono do niezbędnych prac remontowych. Ostatecznie, oficjalne otwarcie nowego domu modlitwy miało miejsce w czerwcu 1995 roku, co stanowiło zwieńczenie wieloletnich wysiłków wspólnoty.

Przypisy

  1. a b c d e f Nasza historia [online], ewzsanok.pl [dostęp 16.05.2023 r.]
  2. Chrzczeni Duchem Świętym. O zielonoświątkowcach w Beskidzie Niskim [online], beskid-niski.pl [dostęp 16.05.2023 r.]
  3. Andrzej Romaniak: Sanok. Fotografie archiwalne – Tom I. Sanok: Muzeum Historyczne w Sanoku, 2009 r., s. 240, 242.
  4. Stefan Stefański: Kartki z przeszłości Sanoka. Sanok: Oficyna Wydawnicza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, 2005 r., s. 34.
  5. Ludwik Glatman. Nowe nazwy ulic Wielkiego Sanoka (dokończenie). „Tygodnik Ziemi Sanockiej”. Nr 36, s. 2, 31.08.1913 r.

Oceń: Zbór Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Sanoku

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:8